fazla şeker tüketmenin belirtileri

Fazla Şeker Tüketmenin 5 Belirtisi

Hayatımızda, vazgeçilmesi zor şeylerden birisi olan şekerin tüketimi bir çok rahatsızlık ve hastalığı da peşinde getirdiği bilinmektedir. Fazla şeker tüketmenin zararları, her geçen gün birer birer artmaktadır. Şeker, ne yazık ki uzak durulması gereken üç beyazdan biridir.

Amerika’ya ait bir atasözünde de “Güzel olan herşey ya şişmanlatır, ya günahtır, ya da yasak” denmektedir. Burada şişmanlatan güzel şeylerden birisi olarak şekeri ele alabiliriz. Şişmanlatması, şekerin zararlarından bir tanesidir…

Fazla Şeker Tüketmenin Belirtileri

1-Enerjide Azalma ve Yorgunluk

fazla şeker tüketmenin belirtileri
Gün içerisinde daha işe başlamadan yoruluyor musunuz?

Daha işin başında yorulmaya başlıyorsanız, kendinizi sürekli bitkin hissediyorsanız şekeri fazla kaçırmış olabilirsiniz. Vücuda karbonhidrat olarak aldığınız her şey size enerji verse de, bunun etkisi elbette kalıcı değildir. Eğer enerjinizde düşüş, bitkinlik ve yorgunluk hissiniz çoğaldıysa, sebebi şeker tüketiminizin fazlalığından olabilir.

2-Özellikle Yemeklerden Sonra Baş Dönmesi

fazla şeker tüketmenin belirtileri-baş dönmesi
Özellikle yemek yedikten sonra ayağa kalktığınızda başınız dönüyor mu?

Şeker tüketiminin fazla olduğuna dair bir başka belirti ise özellikle yemek yedikten sonra baş dönmesinin oluşmasıdır. Bunun sebebi ise kan şekerinizin düşmesinden kaynaklanır. Fakat aşırı şeker tüketimi sonucu kan şekeri birden yükselip birden düşmeye başlayacağından, yemekten sonra oluşacak kan şekerindeki düşüş de birden gerçekleşecektir.

3-Şekerli Herşeyi Aşermek

fazla şeker tüketmenin belirtileri-aşerme
Sapkınlık derecesinde şeker içeren birşeyi istemeye başlasınız mı?

Şeker aynı zamanda bağımlılık yaratan bir besindir. Sürekli tatlı yiyecek ve içecekleri düşünüyorsanız, şeker bağımlısı olmuşsunuz demektir. Eğer karbonhidrat almadan duramıyorsanız, sürekli tatlı, turta, kurabiye, kek, lokum vb. tatlı bir şeyleri canınız çekiyorsa, hatta bu can çekme aşerme derecesine geldiyse aşırı şeker tüketiyor olabilirsiniz.

4-Cilt Problemleri

fazla şeker tüketmenin belirtileri-cilt problemleri
Özellikle yüzünüzde sivilcelenme arttı mı?

Şeker tüketimi vücutta inflamatuar etki yapar. İnflamatuar vücudun kendini koruma altına almak için oluşturduğu tepkidir. Bu cillte sivilcelenme ve kuruma şeklinde gerçekleşebilir. Şeker tüketimine karşı vücudun kendini koruma altına almak için oluşturduğu bu tepki, sivilcelenme ve kurumayla kalmaz. Ayrıca böbrek üstü bezlerin aşırı çalışması sonucu göz altında morluklar da oluşur. El ve ayakta farklı komplikasyonlar da gelişir.

5-Ağızda Tat Kalmaması

fazla şeker tüketmenin belirtileri-yemek istememek
Hiçbir şeyin tadını alamıyor musunuz?

Şeker tüketiminin aşırı artması sonucu, tat alma duyusu eski toleransını kaybeder. Çaya attığınız iki şeker yetmeyerek üç şekere çıkarmak istemek bunlardan sadece bir örnektir. Tükettiğiniz her besin için tad alma duyusunda kayıp yaşanabilir. Bunun gibi bir belirti karşısında şeker tüketiminiz fazla olabilir.

Fazla şeker tüketmenin belirtileri elbette bu kadarla sınırlı değildir. Aslında en önemli belirti kilo almaktır. Kilonuzda artmayla beraber buradaki belirtilerden biri veya birkaçını kendinizde tespit ettiyseniz, vücuduna aldığınız şekere dikkat etmelisiniz derim.

Ayrıca fazla şeker tüketmenin vücut direncini kırarak, daha çabuk hasta olmaya neden olduğu bilinen bir gerçektir. Özellikle kış aylarında çok sık hastalanıyorsanız, sürekli grip, nezle, halsizlik gibi belirtileriniz varsa şekeri fazla kaçırıyor olabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …