Vitamins & minerals

Fazla Vitamin Zararlı Mı?

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde ekstra takviye olarak vitamin kullanımı oldukça yaygındır. İnsanların sağlıklı yaşayabilmesi için gerçekten bazı vitaminlere ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak, peki bu vitaminlerin ne kadarı faydalı, ne kadarı zararlı?

 Vitamin A

Kadınların günlük 4 bin, erkeklerin ise 5 bin ünite A vitaminine ihtiyaçları bulunmaktadır. Gereğinden çok alınmasının bir yararı olmadığı gibi ciddi tehlikeleri de mevcuttur. 50 bin üniteden fazla alındığında kusma, bulantı, baş ağrısı, iştahsızlık ve eklem ağrıları gibi yan etkilere neden olmaktadır.

vitamin-a

Beta Karoten

A vitamininin yapı taşı olarak kabul edilmektedir. Vücuda alındığında A vitaminine dönüştürülmektedir. Yüksek dozda alınması konusunda çalışmalar günümüzde sürmekle birlikte kanser, damar hastalıkları ve katarakt gibi sağlık sorunları önlediği yolunda önemli bulgular elde edilmiştir. Yüksek dozda alınmasının toksik etkisi yoktur ancak yine de doz aşımı tavsiye edilmemektedir.

 Vitamin B

Günlük ihtiyaç, kadınlarda 1.6 mg. erkeklerde de 2 mg.dır. Aşırı dozda alınması, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve sinir hastalıklarını tedavi etmekte kullanıldığında ise 6 ay süreyle günde 100 mg.dan fazla almak yan etki olarak sinirleri tahrip edebilir.

b-vitamins-missing-from-gluten-free-diet

Vitamin C

C vitamini, kadınlarda ve erkeklerde her gün en az 70 miligram alınmalıdır. Sigara içenlerin en az 100 mg. almaları önemlidir. Beta karoten gibi antioksidan özelliği ile kanser ve kalp-damar hastalıklarına yakalanma ihtimalini azalttığı kanıtlanmıştır. Günde 1 grama kadar rahatlıkla alınabileceği söylenmektedir. Ancak yüksek dozda alındığında sindirim sisteminde tahrişlere, diyare ve karın ağrısı şikayetlerine neden olmaktadır.

Vitamin-C

Vitamin D

Kadın ve erkeklerde her gün en az 200 ünite alınmalıdır. Yaşlanınca kemiklerin erimesine (osteoporoz) karşı, günde 400-800 ünite kadar D vitamini takviyesi alınması tavsiye edilmektedir. Ancak fazla alınması halinde böbrekler ve kalpte ani hasar riski oluşmaktadır.

vitamin d

Vitamin E

Kadınların her gün 12, erkeklerin ise 15 ünite mutlaka almaları gerekir. Kalp-damar hastalıkları, kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Günde 1000 üniteye kadar gayet güvenli ve sağlıklı olduğu bilinmektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …