Fethiye Gezi Rehberi

Fethiye; Ege bölgesinde turistik açıdan kilit rol oynayan 13 ilçeli Muğla ilinin bir ilçesidir. 2019 yılı istatistiklerine göre Fethiye’de 165.000 insan yaşamaktadır. Doğa yürüyüşü, kampçılık, dalış, yelkencilik gibi sporlara gayet elverişlidir. Yeşil ve mavinin buluştuğu güzel ilçenin eski adı “Meğri”dir.

Coğrafi Konum

Fethiye, Antalya, Burdur ve Denizli illerinin ilçeleriyle komşu konumundadır.

Fethiye’nin bazı noktalara uzaklığı şu şekildedir;

  • Fethiye – Antalya Kaş : 105 km.
  • Fethiye – Burdur Çavdır : 106 km.
  • Fethiye – Burdur Gölhisar : 107 km.
  • Fethiye – Denizli Acıpayam : 125 km.
  • Fethiye – Marmaris : 125 km.
  • Fethiye – Bodrum : 230 km.

Fethiye’nin Tarihçesi

M.Ö 3000’li yıllarda kurulan Antik Kent olma özelliği taşıyan Fethiye, bu dönemin izlerini hâlâ barındırmaya devam etmekte. 1424 yılında Osmanlı Devleti’nin fethettiği bu şehir 1914 yılına kadar Meğri adıyla bilindi. Şehrin adı daha sonra 1914 yılında uçak kazasında şehit olan Fethi Bey’in anısına değiştirilerek Fethiye hâline getirildi.

Fethiye’de bulunan antik dönemden kalma eserleri görmek isterseniz Tlos Antik Kenti, Kral Mezarları, Pınara Antik Kenti, Afkule Manastırı, Telmessos Antik Kenti, Sidyma Antik Kenti ve Telmessos Antik Tiyatrosu gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Fethiye’nin Ünlü Plajları

Ölüdeniz Sahili

Fethiye denilince görülmesi gereken yerlerin en başında plajlar geliyor. Fethiye’de bulunan Ölüdeniz Sahili, 2006 yılında Dünya’nın en güzel sahili olarak tarihe adını yazdırmıştır. Akmaz Plajı ve Çalış Plajları Fethiye’nin gözde plajlarındandır.

Fethiye’de Gezilebilecek Yerler

Saklıkent Milli Parkı :Yolunuz Fethiye’ye düşerse Seydikemer’de yer alan ve Fethiye’ye 30 km uzaklıkta yer alan Saklıkent Milli Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Bu alana yaya girişi için 9 TL ödemeniz gerekirken araç ile girmek isterseniz 10 TL ödemeniz gerekmekte. Alanda balıkçılık, piknik, doğa yürüyüşü, kampçılık ve fotoğrafçılık yapabilirsiniz.

Saklıkent Milli Parkı
Saklıkent Milli Parkı

Yeşil Vadi : Yanıklar mevkii’nde bulunan Yeşil Vadi’ye gittiğiniz zaman sizi yeşilliğin ortasında bulunan tatlı su karşılayacak. Yeşil Vadi’yi ziyaretçiler genelde kamp için tercih ediyor ve kamp alanları suyun üzerinde yer alıyor. Burada kamp yapmak isteyen ziyaretçiler ise kişi başı 60 TL’den başlayan fiyatlarla konaklayabiliyor.

Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi : Fethiye’nin en çok ilgi gören noktası olan Kelebekler Vadisi, dünya mirası olarak Ölüdeniz beldesinde yer alıyor. Ölüdeniz’e ulaşabilmek için Fethiye Merkez’den ortalama 40 km. yol katetmeniz gerekiyor. Kelebekler Vadisi ismini ise içinde barındırdığı 80 farklı kelebek türünden alıyor. Burada kamp ve kamping imkanları oldukça yeterli.

Kabak Koyu
Kabak Koyu

Kabak Koyu : Ücretsiz olması ve manzarasının güzelliğiyle kampçıların en çok tercih ettiği yerlerden biri olan Kabak Koyu, Fethiye’nin merkezine 28 km. uzaklıktadır ve ortalama yolculuk 40 dakika kadar sürer. Kamp yapmak istemeyen ziyaretçiler burada bulunan 3 otelden birinde de konaklayabilir. Kabak Koyu’nun ulaşım imkanları ise diğer yerlere göre daha kısıtlı. Ölüdeniz’den Kabak Koyu istikametine giderken kullanılan yol dar ve taşlık vaziyettedir. Kabak Sahili’ne inmek için arabanızı bırakarak her yanı ağaçlarla kaplı bir patikayı aşmanız ve buradan sahile inmeniz gerekir.

Muğla’da yer alan diğer gezilecek yerler için Muğla Gezi Rehberi yazısını okuyabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

paris gezisi

Paris Gezilecek Yerler

Işıkların şehri, unutulmaz ambiyansı ile her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor. Tabii ki, geniş mutfağı …