gebelikte grip

Gebelikte Grip Tehlikesi

Grip sadece burun akması ve boğaz ağrısı olmaktan ötesi, sizi çok hasta yapabilir. Grip aşıları gebelik sırasında güvende olduğundan, şimdi sizin aşı olma zamanınız geldi.

Grip hamilelikte neden tehlikelidir?

Pnömoni gibi gripten kaynaklanan sağlık komplikasyonları, özellikle hamiliyseniz ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Gebelik sırasında gribe yakalanırsanız, ciddi komplikasyonlara sahip olma olasılığınız diğer yetişkinlerden daha yüksektir.Gribe yakalanan gebeler preterm doğum ve erken doğum (gebeliğin 37. haftasından önce gerçekleşen doğum) yapamayan kadınlardan daha olasıdır.

Gebeliğin erken dönemlerinde gripten kaynaklanan ateş, nöral tüp defekti gibi doğum kusurlarına ve bebeğinizdeki diğer sorunlara bağlı olabilir. Bir doğum kusuru, doğumda var olan bir sağlık durumudur. Doğum kusurları vücudun bir veya daha fazla parçasının şeklini veya işlevini değiştirir. Genel sağlıkta, vücudun gelişmesinde veya vücudun çalışma biçiminde sorunlara neden olabilirler. Sinir tüp defektleri beynin ve omuriliğin doğum kusurlarıdır.

Kendinizi koruyun

gebelikte grip aşısı

Grip aşısı grip bulaşmasına engel olan bir kalkan içerir. Grip aşısı gribe neden olamaz ve gebelik süresince üç aylık bir süre ile gribe yakalanmasını engelleyebilir. Grip mevsimi sonbahar ve kış döneminde olduğu için şimdi aşı olmak en iyisidir. Şiddetli alerjiniz varsa veya grip aşısına karşı ciddi bir alerjik reaksiyon geçirmişseniz, sağlık uzmanınıza bildirin. Grip aşılarına karşı şiddetli alerjik reaksiyonlar nadirdir, ancak eğer yumurta proteini gibi herhangi bir grip aşısı bileşenine hayatı tehdit eden bir alerjiniz varsa, grip aşısı yapmayın.

Doğum yaptıysanız

Grip aşısını yaptırmaya devam etmelisin. 6 aylık ve daha büyük bebek sahibi olan herkese yıllık grip aşısı yaptırılmalıdır. Vücudunuzun aşıdan sonra etkisi yaklaşık iki hafta sürmesi gribe karşı tam koruma sağlar. Grip aşısı yaptırmak önemlidir. Çocuklara 6 ay ve üzeri, özel ihtiyaçları olan çocuklar, hamile kadınlar ve diğer yüksek riskli gruplarda da tam koruma sağlar.
Mutlaka geç olmadan alerjiniz yok ise en yakın sağlık uzmanına giderek aşılarınızı eksiksiz yaptırın. Aşı yaptırdığınız takdirde hamile iseniz bebeğinizi daha iyi anlamda koruyabilirsiniz. Hamile değil iseniz bebeğinize gribi geçirme tehlikesini ortadan geniş anlamda kaldırmış olursunuz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …