Gilaburu Bitkisi Nedir? Gilaburu Nasıl Tüketilir?

Kayseri ve çevresinde yetiştirilen Gilaburu bitkisi, Kayseri ve Sivas yöresinde bu isimle bilinmektedir. Adı frenk üzümü olarak da geçen bu bitki, bağlarda yetiştirilir ve kırmızı küçük meyveleri vardır. Görüntüsü üzüm salkımını andırır.

Sonbaharda olgunlaşan gilaburu bitkisinin kendisine özgü bir lezzeti bulunmaktadır. Birçok hastalığa iyi gelen bu bitki şifalı olup pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir.

Gilaburu Bitkisi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Gilaburu bitkisinin kullanım alanı oldukça geniştir. Vücuttaki şişkinliği azaltıcı ve ödemi giderici özelliğe sahip olan gilaburu bitkisi böbrekleri de çalıştırma özelliğine sahiptir. Ayrıca gilaburu bitkisinin suyu yağ yakmaya yardımcı olduğu için çok tercih edilmektedir. Böbrek doktoru olarak bilinir.

Bu şifalı bitki potasyum, sodyum ve vitamin açısından oldukça zengindir. Enfeksiyonda ve kanser oluşumunun engellenmesi için kullanılan gilaburu hafif astım, mentrüel sancılar, yüksek tansiyon, sara nöbetleri, bir takım kalp hastalıkları, vitaminsizliğe bağlı kramplar, kabakulak, uyku bozukluğu, sinir hastalıkları ve romatizmal rahatsızlıklarda da sık sık kullanılmaktadır.

gilaburu suyu

Gilaburu Bitkisi Nasıl Tüketilir?

Gilaburu bitkisinin meyve suyu gibi tüketilmesi yaygındır. Bunun için bitki suyun içerisine atılır. Ardından bir süzgeç yardımıyla ezilir. Gilaburu bitkisi ezildikten sonra meyvenin çıkan suyuna kendisi kadar içme suyu ilave edilir. Ardından şeker ilave edilerek gilaburu suyu  olarak içilebilir.

Gilaburu bitkisinin tadı ekşidir. Ancak uzmanlar gilaburu bitkisinin etkisinin en üst seviyede alınabilmesi için ekşi şekilde tüketilmesi gerekmektiğini söylüyorlar. Gilaburu bitkisinin meyvesinin çekirdeklerinde sterol madde bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde glisin, alanin, valin, lösin, izolösin, trozin, fenialanin, histidin, espartik asit, treonin gibi birçok amino asit bulunmaktadır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …