SEO 1.311 2

Google AMP Nedir? Google AMP Nasıl Uygulanır?

Google AMP, İngilizce Accelerated Mobile Pages kelimelerinin kısaltılmasıyla meydana gelmiş, Google’nin mobil cihazlar için uyguladığı hızlandırma tekniğidir. Web sitelerin mobil cihazlarda daha hızlı açılması için tasarlanmış framework çalışması da diyebiliriz. Günden güne artan mobil kullanım sonucu, yavaş bağlantıya sahip mobil cihazları düşünen Google’nin attığı yeni adım olarak gündeme gelen AMP, Türkçe olarak Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir.


Google AMP Neden Kullanmalıyım?

Google mobil uyumlu sayfaların arama sonuçlarında üst sıralarda, mobil uyumlu olmayan sayfaların da sıralamada daha aşağıda olacağını bildirmişti. Google AMP kurulumunu sitenizde yaptığınız takdirde Google’nin bu tavsiyesine uymuş, sitenizi mobil kullanım açısından daha kullanılabilir hale getirmiş olursunuz.

Google resmi olarak Google News başta olmak üzere, tüm Google ürünlerini AMP HTML’e geçirmeye başladığını duyurdu. Google mobil sayfalar için gerekli önlemleri almaya devam ediyorsa, bizlerin de almasını bekliyor…

Bu Framework çalışmasının henüz arama sonuçlarını etkilemediğini bildiren Google, bize göre 2016 yılı içerisinde yeni bir algoritmayla, bu çalışmanın arama sıralamasını eklediğini bildirecek.

Daha yüksek reklam dönüşümü için de uygulanması gereken bu yöntemden nasiplenmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca yavaş açılan site ve sayfaları için kaybettiğiniz kullanıcıları, bu yöntemle geri kazanmanız da olasıdır.

Google AMP Nasıl Uygulanır?

Eğer WordPress tabanlı bir site kullanıyorsanız, bunu yapmak çocuk oyuncağıdır. Aşağıdaki adımları izleyerek WordPress sitenizi AMP’a hazırlamış olursunuz.

Google AMP WordPress Uyarlaması

1.Yöntem

İlk olarak AMP Plugin‘i bağlantıya tıklayarak indirin.

Daha sonra Eklentiler/Yeni Ekle yolunu takip ederek, indirdiğiniz amp dosyasını yükleyip, etkinleştirin. İşleminiz tamamdır.

2.Yöntem

Eklentiler/Yeni Ekle yoluyla eklenti ekleme sayfasına girin. Arama bölümüne Google AMP yazarak, aşağıda resmi olan eklentiyi kurup, etkinleştirin.

google-amp-eklentisi

Şimdi arkanıza yaslanıp, Google tarafından sitenize ait amp sayfalarınızın indexlenmesini bekleyin…(Bu işlem bir hafta kadar sürebilir, tamamen Google’a bağlıdır)

Google Webmaster Araçları‘nda Arama Görünümü/Hızlandırılmış Mobil Sayfalar yoluyla, AMP sayfalarınızı görebilmeniz mümkündür.(Dediğim gibi AMP sayfalarınızın indexlenmesi biraz zaman alır.)

 

WMT Google AMP

Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar için, minimum css maksimum içerik methodunu kullanmayı benimsemiştir. Bu proje açık kaynak kodlu olarak, geliştirilmeye açıktır.

{Selim}

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bu bağlamda bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi'nin tek yazarı...

“Google AMP Nedir? Google AMP Nasıl Uygulanır?” üzerine 2 yorum

  1. burak dedi ki:

    google’ın yeni bir oyuncağı olduğu için faydalı makale olmuş, en kısa sürede bende uygulucam, teşekkürler..

  2. ahmet çakır dedi ki:

    Hemen ilgilieniyorum:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir