Google Ne Zaman Kuruldu? Google’nin Tarihi Gelişimi

Günümüzde en çok kullanılan arama motoru olan Google, 1998 yılının Eylül ayının 27. günü, yani yazıyı yayınlamamızdan 18 yıl önce kurulmuştur. Kurucuları Larry Page ve Sergey Brin’dir. Google kurulmadan önce de ikili, doktora yaptıkları Stanford Üniversitesi için Backrub adında bir arama motoru geliştirmişlerdi. Stanford Üniversitesi’nin sunucuları yetersiz gelince ve biraz beyin fırtınasıyla 10 üzerinden 100 anlamına gelen gugol kelimesinden yola çıkarak Google’ı kurdular.(Google ne zaman kuruldu sorusunun cevabı budur.)

Kullanıcılarının alışkanlıklarını takip ederek, belirli algoritmalarla çalışan Google, günden güne gelişimini sürdürmeye devam etti.

Yahoo Google’ı Kaçırdı

Google’ın kurucuları 1998 yılında Yahoo’ya Google’ı satmak için teklifte bulunmuştu. Google’ı $1 milyon’a satmak istediler, fakat Yahoo tarafından bu teklif reddedildi. 2002 yılında ‘kendini kanıtlamış’ bir arama motoru olarak, Yahoo’ya $3 Milyar karşılığı Google’ın satılması talebinde bulunuldu, Yahoo yine reddetti.

Yahoo’nun günümüzdeki piyasa değeri, Google’ın 10’da 1’i kadar bile değildir…

Google Adwords ve Adsense Sayesinde Kazanmaya Devam Etti

2000’li yılların başında kurulan Adwords ile reklamcılığa adım atan Google, gelirinin %90’ını reklamlarla kazandı.

Her gün büyümeye devam eden Google, algoritmalarına da yenilerini ekledi. Pagerank denilen algoritma sistemi, meta etiketler, kod yapısı, anahtar kelime gibi sistemlerle de günümüzde webmasterların aşina olduğu SEO(Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu gelişti.

2003 yılında, dünyanın en ünlü blog servisi olan Blogger’i bünyesine katarak gelişimini sürdürdü.

blogger

2005 yılında Görsel Aramalar’a yer veren Google, yine ilki başarmıştı. Görsel Aramalar’ın ardından Google Maps ile harita servisini de oluşturan Google, tamamen kullanıcı isteklerine göre ilerledi ve sonuçları herkesi memnun etti.

2006 yılında ise en güçlü alımını gerçekleştirdi. Dünya üzerinde en çok kullanılan video paylaşım sitesi Youtube‘yi $1.65 Milyar’a satın aldı!

youtube

2008 yılında geliştirdiği mail sistemi olan gmail ile gelişimine devam eden Google, Android için Google Play adında android uygulama platformu geliştirdi.

Şirket gelişimi süresince bir çok çevreci adım atmıştır. Bunlardan biri olan Google’ın güneş enerjisinden faydalanmak için sunduğu bir proje Google’dan Çevreci Adım yazısında yer almaktadır.

Sosyal medya için arayışlarını sürdüren Google, bu alanda istediğini yakalayamamış gibi görünmektedir. Sosyal medya için oluşturduğu Google+ platformu, 2011’de hayata geçmiştir.

2015 yılında Google ve satın aldığı kuruluşlar, Alphabet adlı holdinge bağlanmıştır.

Google’ın şu andaki marka değeri $44.2 milyar, piyasa değeriyse $143.01 milyardır!

Kuruluşunun 18. yılında, firma aşağıdaki görüntüyü doodle yapmıştır.

googlein-18-dogum-gunu

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

profilo

İstanbul’un Her Noktasıa Aynı Gün PROFİLO Servisi

Profilo kalitesine sahip ürünlerinizden memnun olabilirsiniz ancak bu memnuniyet bir ömür sürecek diye bir şey …