Google’dan Çevreci Adım

Google, Maps aracılığıyla güneşin gücünü ölçecek

Proje için Google Maps yardımıyla çatılarımızda güneşin verimliliği test edilecek. “Define Haritası” niteliğinde yeni bir proje olarak nitelendirilen bu işin adı da Sunroof 🙂 Sunroof, herhangi bir yapı üzerine düşen güneş enerjisinin miktarını hesaplayıp, ne kadar güç üretilebilir, elektrik maaliyetindeki tasarruf ve ne kadar para edecek bir enerjinin kazanıldığını amaçlamakta.

Sunroof, 3d modelleme yardımıyla çatı üzerine düşen güneş ışının 1 yıl boyunca değerini hesaplayacak. Bunu yaparken gölge, sıcaklık ve mahalle genelini de analiz edecek.

Screen_Shot_2015-08-17_at_12.17.06_PM.0

Bu proje ile yıllık enerji maaliyetini hesaplayan ev sahipleri, projenin artı veya eksilerini değerlendirebilecek. Google Solar enerji konusunda montaj yapacak firmaları da önerecek 🙂 Yıllık Bin Beş Yüz lira elektriğe veren bir ailenin, güneş enerji maaliyetinin ne olacağını önümüzdeki 10 yıl içerisinde görürüz sanırım :)Proje şu anda, Boston, San Francisco ve Fresno’da uygulanıyor. İlk olarak Amerika’yı hedefleyen bu proje sayesinde, doğanın katledilmesinin de önüne geçilmiş olacak. Yenilenebilir enerji olan Güneş enerjisi, çevreye en az zararı veren enerji olarak biliniyor.

Benim görüşüm: Gelecek nesiller için, böyle bir projenin hayata geçirilmesi, facebook’un yayınladığı internet.org‘dan daha çok tutar. En azından ben böyle bir projeyi ondan daha çok desteklerim…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …