Gradient Tool ile Geçiş Yumuşatma

Photoshop kullanıcılarının muhakkak bilmesi gereken özelliklerden biridir gradient tool ‘u saydamlaştırarak resme farklı bir efekt kazandırmak. Hemen anlatıma geçmek istiyorum. Ben İki farklı resme geçiş efekti vereceğim, sizler de bu geçişi hayal gücünüze göre şekillendirebilirsiniz.

İki adet resim buluyoruz. Ben kış ve güz manzaraları buldum. Bunları kullanıyorum. Sizler de istediğiniz iki fotoğrafı kullanabilirsiniz.

Kış fotoğrafını photoshop programıyla açıyoruz. (İlk hangisini açtığınızın bir önemi yok)

Ekran Görüntüsü (10)

Daha sonra CTRL+O komutuyla veya file/open yoluyla diğer resmimizi de photoshop programına atıyoruz. Şu anda iki farklı çalışmamız mevcut. Move Tool aracıyla birini, diğerinin içerisine sürüklüyoruz.

Ekran Görüntüsü (11)

Resimdeki gibi Background ve Layer 1 adında iki katmanımız olduysa buraya kadar doğru geldik 🙂 Şimdi sağ altta bulunan (fx. yazan yerin hemen sağında) Add Layer Maska tıklıyoruz.(Layer1 seçili olmasına dikkat edin.)(Bulamayanlar burdaki resimden bakabilir)

Add Layer Mask’ı seçtikten sonra Gradient Tool‘u bulun. (Aşağıdaki resimde gösteriliyor)

Adsız

Sağdaki Güz resmine tıklayarak sol tarafdaki kış resmine doğru bir çizgi çekin.Defalarca deneme yapabilir, size en uygun geçişi yakalayabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü (13)

Gradient Tool’u geçiş yumuşatma için kullanmayı öğrendiniz. Bundan sonrası tamamen hayal gücünüze kaldı, dilediğiniz fotoğrafı başka bir fotoğrafa ekleyerek bu geçişi kullanabilirsiniz.

Anlamadığınız bir yer varsa soru sormaktan çekinmeyin. (Yorum yaparsanız hızlı bir dönüş yapabilirim)

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Fotoğrafın Göz Rengini Değiştirmek

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda, Photoshop’la göz rengini değiştirmenin en başarılı yolundan bahsedeceğim. Öncelikle görseli photoshop programıyla …