gripten korunma yolları
gripten korunma yolları

Gripten Korunmak İçin 10 Tedbir

Grip, özellikle mevsim geçişlerinde ve kış mevsiminde kendisini fazlasıyla gösteren vücudun direncini son derece düşüren bir hastalıktır. Gripten korunmak için alacağınız 10 tedbir ise bu hastalığa karşı bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.

  1. Kalabalık ve Havasız Ortamlarda Bulunmayın

Kalabalık, sıcak ve özellikle havasız olan ortamlarda bakterilerin bulunma riski yüksek olduğundan dolayı gribe yakalanmanız da yüksek ihtimal olmaktadır.

  1. Bol Zencefil ve Sarımsak Tüketin

Zencefil ve sarımsak gribe karşı vücudu koruyan ve dirençli hale getiren önemli besinlerdir.

  1. Bol Su ve Sulu Gıdalar Tüketin

Su, vücut için oldukça büyük bir ihtiyaçtır. Gripten korunmak ve kurtulmak için bol su tüketmeniz ve bol sulu olan sebze ve meyve tüketmeniz vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

bitki çayları

  1. Bitki Çayı Tüketin

Böğürtlen ve zencefil gibi bitki çayları ve özellikle ıhlamur çayı gribe karşı korunmak ive gripten kurtulmak için en etkili çaylardır.

  1. Hareket Edin

Hareket etmeyen vücut hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Gripten korunmak ve vücudunuzu korumak için günde en az bir saat düzenli yürüyüş yaparak vücudunuzun hareket etmesini sağlamalısınız.

  1. Bol C Vitamini Tüketin

Gribe karşılık vücudu koruyan ilk vitaminlerden birisi C vitaminidir. Ger gün düzenli olarak portakal ve limon suyu içerek vücudunuza doğal C vitamini takviyesi yapmalısınız.

  1. Hijyene Önem Vermelisiniz

Gripten korunmak için hijyen önemlidir. Özellikle her yere temas ettiğiniz ellerini sık sık yıkamalısınız.

havalandırma

  1. Bulunduğunuz Ortamı Havalandırmalısınız

Odanızı ya da evinizi sık sık havalandırmalısınız. Kirli ve havasız ortamda gribe yakalanma oranınız iki kat daha artacaktır.

  1. Uyku Düzeninize Dikkat Etmelisiniz

Gece mutlaka 7-8 saat düzenli uyumanız ve geç kalkmamanız vücudunuzun bağışıklık sistemi açısından oldukça önemlidir. İyi Uyku İçin İpuçları yazımızı okuyabilirsiniz.

grip aşısı

  1. Grip Aşısı Vurdurabilirsiniz

Eğer gribi çok ağır atlatıyor iseniz korunma yöntemi olarak grip aşısı yaptırabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …