Güneş Lekesi Nedir? Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Birçok insanın problemi olan güneş lekeleri insanın normal cilt tonundan farklı olarak gözükür. Güneş lekesi güneşte uzun süre kalan bölgelerde burun, yanak gibi yerlerde oluşur. Siğile benzeyebilirler ve bazı kişilerde kaşıntı da oluşturabilirler.

Güneş lekesi ve çil birbirinden çok farklıdır. Güneş lekesinin insan üzerinde hiçbir zarar bulundurmamakla beraber her yaşta oluşabilir. Çillere gelecek olursak çillerde zararsızdır ve çoğunlukla açık tene sahip olan kişilerde oluşur.

 

Güneş Lekeleri Neden Olur?

Güneş lekeleri cildinizde bulunan bir bölgenin güneşten gelen ultraviyole ışınlarına ve solaryum cihazlarından gelen ışınlara uzun süre maruz kalan kişilerde oluşur. Açık tenli kişilerde koyu tenli olan kişilere oranla daha fazla görülür. Güneşe karşı alerjisi olan kişilerde güneş lekesi kolaylıkla oluşabilir. Bazı kişilerde ise kişiye cilt rengine veren melanin hormonun üremesinde sorun olması sonucunda oluşabilir.

Ayrıca güneşte uzun kalmak cildinizde yanmaya neden olabileceği gibi sizi yaşlı gösterecek lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Güneş Lekesi Olması Nasıl Engellenir?

Eğer güneşte çok uzun zaman kalıyorsanız bu süreyi azaltmak ve güneşte kaldığınız zamanlarda güneş kremi kullanmak güneş lekesi olmasını engeller. Güneş kremi sürmek güneşte uzun süre kalan kol, el, yüz gibi bölgeleri güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarından korumaya yardımcı olur.güneş lekesi

Güneş Lekesi Nasıl Geçer?

Bunun için çeşitli yöntemler mevcut. Bitkisel olanlarından bahsetmek istiyorum…

Ellerdeki Güneş Lekelerini Geçirmek için

  • 20 gram yaş maya
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Ellerde oluşan güneş lekelerini geçiren bu karışımı hazırlamak için malzemeleri bir kase içinde karıştırıp ellerinize masaj yaparak uygulayın. Yarım saat sonunda ellerinizi yıkayabilirsiniz.

Yüz, Omuz ve Sırt Bölgesi için

  • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
  • 1 adet yumurta akı
  • 3 damla limon suyu

Yumurtayı köpürene kadar karıştırdıktan sonra yoğurt ilave edip karıştırın. Son olarak limon suyunu karışıma ekleyin ve güneş lekelerinizin üzerine karışımı sürüp kurumasını bekleyin. Maske kuruduktan sonra ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …