Güneş Paneli İle Kolay Isınma Sistemleri

Güneş panelleri, üzerlerinde güneş enerjini absorme işlemini sağlayan birçok güneş hücresi bulunduran enerji kaynağıdır. 6-30 panellik sistemler rüzgâr enerjisinin de desteği sayesinde büyük bir evin elektriğini üretecek kapasitedir. Sadece evlerde değil tüm elektrik sistemlerinin bulunduğu yerde kullanılmaktadır. Ekonomik açıdan da kolaylık sağlayana güneş panelleri çevresel koşulların pisliğinden de kurtarmaktadır. Endüstriyel uygulamaları ve elektrik santralleri için birden fazla güneş paneli kullanılarak büyük sistemler oluşturulmaktadır. Güneş enerjisinin performansını ölçmek için vermiş olduğu verimi ölçmek yeterli olacaktır. Güneşi enerjisinden almış olduğu enerjinin ne kadarlık kısmının kullanıldığını görmek için elektriğe dönüştürdüğü verimine bakmak yeterli olacaktır. Bütün ışığı elektriğe dönüştürememektedir. Belirli dalga boylarındaki ışığı elektriğe dönüştürebilmektedir. Geri kalan ışık miktarı hücreyi oluşturan madde tarafından emilim işlemi yapılmakta ya da yansıtılmaktadır. Mevsimlerin değişmesi güneş paneliniz kullanamayacağınız anlamına gelmemektedir. Değişen mevsimlerde güneş paneli güneşin olduğu yöne çevrildiğinde yeterli olacaktır. Her mevsimde güneş panelinden yararlanmanız mümkündür. Türkiye koşullarında genel olarak 60 derecelik kış eğimi sağlandığında donma veya kar birikmesi gözükmeyecektir. Optimal akü sarjı 12 ay boyunca yapılması için güneş panelinin çıkış kısmına regülatör takılması gerekmektedir. Akülerde depolanmakta olan enerji yüksek verimli olan DC yani tam sinüs doğru akım- AC yani alternatif akım çeviriciler sayesinde 220 V akıma dönüştürülmektedir.

Güneş Panelleri Nerelerde Kullanılır?

Müstakil olan evlerde, binalarda, güneş enerji santrallerinde, artezyan kuyularından su çıkartılmasında, güneş enerjisi ile çalışmakta olan araçlara da, tekne ve deniz uygulamalarında genellikle kullanılmaktadır. İki farklı sistem sayesinde güneş panelleri çalışmaktadır. bu sistemlerden biri Fotovoltaik sistemdir. İkinci sistem ise, termal sistemdir. Fotovoltaik sistemler; güneşten aldıkları radrasyon, paneller sayesinde elektrik enerjine çevrilmektedir. Elde edilen DC elektrik inverter cihazları sayesinde şebeke frekansına uygun olan AC elektriğe dönüştürülerek kullanılacak hale gelmektedir. Termal sistemlerde özel olan aynalar sayesinde güneş ışınlarını belirli noktalara göndermektedir. Gönderilen noktada bulunan ıyağ ya da su ısıtılmaktadır. Isıtılan sıvı ile termik sistemlerde olduğu gibi buhar basıncının da sayesi ile mekanik enerji kinetik enerjiye çevrilmektedir. Genel olarak fotovoltaik hücreler 36- 40 hücreden oluşan modüllerin içlerine yerleşmektedir. Bu modüller birbirlerine birleştirilerek metrelerce büyük olan fotovoltaik panel setlerini oluşturmaktadır. Farklı biçimlerde, boyutlarda ve renklerde üretilen güneş panelleri sayesinde her yapıya uygun olarak üretim sağlanmakta ve görsel düzen bozulmadan montaj yapılmaktadır.    Türkiye genelinde ve tüm dünyada güneş panelleri çatı kaplaması olarak kullanılmaktadır. 6- 30 panellik sistemler bir evin elektriğini karşılamak için yeterli olacaktır. Malzeme tasarrufu ve estetik görünümü sayesinde akıllı bina sistemlerinde enerji ihtiyacını gidermek amaçlı kullanılmaktadır. Artezyan kuyularını için toprağın altın yer alan suyun çıkarılması için kullanılmaktadır. Enerji sistemlerinin yetmediği kısımlarda güneş panelleri kullanılmaktadır. Tekne ve deniz uygulamaları içinde güneş paneller kullanılmaktadır. Kullanılan az voltajlı ürünler sayesinde temel elektrik ihtiyacını teknelerde karşılamaktadır.

Güneş Enerjisinin Kullanımın Faydaları

Bireysel olarak güneş paneli sayesinde daha ekonomik olarak elektrik ihtiyacı karşılanmaktadır. Sadece bireysel değil ülke ekonomisi açısında da büyük katkılar sağlamaktadır. Doğal kaynaklardan elde edilmiş enerji çevreye zarar vermeden kullanılmaktadır. Bundan dolayı yıllardır elektrik elde etmek için kullanılan fosil enerji kaynaklarından kurtulmuş olunacaktır. Nükleer enerji santralleri ve baraj santrallerinin vermiş olduğu zararlar herkes tarafından detaylı olarak bilinmektedir. Bu zararların azalmasına güneş panelleri büyük destek olmaktadır. Doğalgaza verilmekte olan milyon dolarlık ülke ekonomisine sağlayacağı katkı göz ardı edilmemelidir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …