Güneş Pili Nedir? Güneş Pili Nasıl Çalışır?

Güneş Pili Nedir?

Güneş pili, güneşden gelen ışığı elektrik enerjisine çevirmek için üretilen bir araçtır. Aynı zamanda güneş hücresi de denmektedir. Güneş ışığının taşıdığı enerjiyi fotoelektrik reaksiyon ile doğrudan elektrik enerjisine dönüştürür. Güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağı olduğundan, doğaya zararı çok azdır.

Dünya üzerindeki toplam rüzgar enerjisi potansiyeli 2-4 TW civarında,hidroelektrik enerji kaynağı 0,5TW, jeotermal enerji kaynağı 12TW, gelgit ve okyanus akıntılarından üretilebilecek enerji miktarı 2TW ve dünya üzerinde kullanılabilecek güneş enerjisi miktarı ise 120.000 TW dır. Bu bilgiler doğrultusunda, güneş enerjisinin önemi somut şekilde anlaşılabilir.

Güneş Pili Nasıl Çalışır?

Güneş pilinin yüzeyi dikdörtgen, kare veya daire şeklinde olabilir. Kalınlıkları 0,2 veya 0,4 mm aralığında değişkenlik gösterir. Güneş panelleri birçok solar hücreden oluşur. Her hücre, aynı pillerde olduğu gibi, elektrik akımı yaratmak için negatif ve pozitif katmandan oluşur. Bu katmanlar +(artı) veya -(eksi) kutup şeklinde belirtilir.

Güç çıkışını arttırmak amacıyla çok sayıda güneş pili birbirine seri veya paralel olarak bağlanabilir. Bu yapıya güneş pili modülü adı verilir. Bu şekilde birkaç watt’dan Megawatt’lara kadar güç üretilebilir.

Fotoelektrik olay prensibine dayanarak pillerden fotonlar tarafından kopartılan elektronlar eklemde harekete geçer. Bu şekilde elektrik akımı oluşur. Oluşan akım, doğru akımdır. Daha sonra invertörler vasıtasıyla alternatif akıma çevrilebilir.

Güneş Pili Çeşitleri

Güneş pilleri, çoğu zaman içeriğindeki yarı iletkene göre gruplandırılır.

CIS Güneş Pili

Diğer güneş pili çeşitlerine göre çok daha ince tabakalı ve verimliliği düşüktür. 10% civarında bir verimlilikle çalışır. İnce yapılı, kolay monte edilebilir olması, maliyetinin düşük olması ve hafiflik gibi birçok avantajı vardır.

Polikristalin Güneş Pili

Bu güneş pili çeşidinde malzeme birçok monokristalden oluşur ve atomik yapısı homojen değildir. Verimlilik kapasitesi %16 dolaylarında olup, monoktristalin güneş piline göre düşük, CIS güneş piline göre yüksektir.

Monokristalin pillere nazaran maaliyet/verimlilik oranı yüksek olduğundan bu tip piller oldukça yaygındır.

Monokristalin Güneş Pili

En iyi verimliliğe sahip güneş pilidir. 20% verimliliğe sahip olan bu pil çeşidinde atomik yapı homojendir. Üretimi teknik açıdan zor olduğundan maaliyeti de yüksektir. Uzun süreli kullanımlar için tercih edilir.

Amorf Silikon Güneş Pili

Diğer güneş pillerine oranla verimlilik oranı çok düşüktür. %7 dolaylarında verimliliği vardır. Amorf silikon güneş pilleri kristal yapıda değildir.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …