kaç saat uyunmalı

Günlük Uyku İhtiyacı Kaç Saattir?

Günlük uyku süresinin birçok kişi tarafından tartışmalara yol açtığını söylemek mümkündür. Kimileri bu süre için 8 saat derken kimileri de 8 saatin fazla olduğunu ve daha az bir sürenin ihtiyacımızı karşılayacağını savunur. Peki, hangi söylemler doğrudur? Kaç saatlik uyku vücudunuz için yeterli olacaktır? Yeni doğanlardan yaşlılığa dek geçen ömürde yaş aralıklarının uyku süresini değiştirdiğini söyleyebilir miyiz? Bu sorulara en doğru ve güvenilir yanıtları içeriğimizi okuduğunuzda alabileceksiniz. O halde öncelikle günlük uyunması gereken sürenin yaşa göre dağılımına bir bakalım ne dersiniz?

Bilindiği üzere bebeklerin ve küçük çocukların uyku saatleri yetişkinlere oranla daha fazladır. Mesela yeni doğan yani 0 ila 3 aylık arasında olanlar azami olarak 11 saat ile 13 saati bulan aralıklarda uyumalılar. 4 ila 11 aylık arasında olanlar 10 saati düşmeyecek 18 saati ise aşmayacak süreyle uyumalılar. 1 ila 2 yaşlarındaki çocuklar en az 9 saatlik, 3 ila 5 yaşlarındaki çocuklar ise en az 8 saatlik uyku süresini doldurmalılar. 6 ila 13 ve 14 ila 17 yaşlarındaki bireylerinse bu süreyi 7 saatten aza indirgememeleri gerekir.

Peki, ya 18 ila 25 yaşlarındaki genç yetişkinlerin ve 26 ila 64 yaşlarındaki yetişkinlerin uyku süresi en az kaç olmalı? Söz konusu kişilerin uyku süreleri 6 saatin altında 11 saatinse üzerinde olmamalıdır. Son olarak 65 yaşın üzerindeki kişilere 5 saatin altında uyumamaları gerektiğini söyleyebiliriz. O halde özetleyecek olursak yaş aralığının uyku süresine etkisi göz önüne alınmalıdır diyebiliriz.

Günlük Uyku Süresi İçin Gereken Zaman Dilimine Etki Eden Faktörler!

Yaşa bağlı olarak uyuma süresinin değiştiğinden yukarıda bahsedildi. Peki, ya söz konusu uyku sürelerine uyabilmeniz için nelere dikkat etmeniz gerekecek? Öncelikle istikrarlı olmanız gerekiyor. Yani uyku sürenizi yalnızca hafta içi uygulamamanız gerekir. Hafta sonları da aynı şekilde devam etmelisiniz. Egzersizlerle vücudunuzu rahatlatmanız, ideal sıcaklıklar ve ışık miktarlarında uyumaya çalışmanız gerekir. Tabi alkol ile kafeinlerden de uzak durmalısınız. Böylece uyunması gereken süreye bağlı kalmak konusunda bir sorun yaşamayacaksınız.

Uyku Süreniz Konusunda Titiz Davranmalısınız!

Uyku süresinin kişiler üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Dolayısı ile uyku süresinde titizlik gerekli olmaktadır. Aksi halde uyku süresi ile doğru orantılı olan vücudun yenilenmesi, dinlenmesi, kendisini onarmasında sıkıntılar ortaya çıkabilir ve beraberinde birçok hastalık söz konusu olabilir. Ayrıca İyi Uyku İçin İpuçları yazısını okuyarak, sağlıklı uyku hakkında bilgi alabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …