Gzip nedir, nasıl uygulanır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda gzip’in ne olduğu, ne işe yaradığı ve nasıl uygulandığı hakkında bilgiler vermek istiyorum…

Gzip Nedir?

Arama motorları(en başta google) sitenin açılma hızına önem verir. Sitenin hızı google veya diğer arama motorlarındaki sıramızın belirlenmesinde etkendir. WordPress için; az eklenti, az görsel, sade bir tema ile sitenin hızlı açılması sağlanabilir. Gzip bir sıkıştırma yöntemidir.

Gzip ne işe yarar?

Arama motorlarının hızlı açılan sitelere öncelik verdiğini söylemiştim. Gzip sayesinde arama motorlarında üst sıralara çıkabilir, yapılan sıkıştırma ile sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca daha az trafik, daha rahat bir host için gzip sıkıştırmasını uygulamanızı kesinlikle öneririm.

Gzip Nasıl Uygulanır?

  •  İlk olarak buraya tıklayarak site hızınızı test edin.(Bunu yapmanızın amacı sıkıştırma öncesi ve sonrası farkı görmektir)
  • Daha sonra .htaccess dosyasına aşağıdaki kodları ekleyin.
   AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/xml text/css text/plain
   AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml application/xhtml+xml application/xml
   AddOutputFilterByType DEFLATE application/rdf+xml application/rss+xml application/atom+xml
   AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript application/javascript application/x-javascript
   AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf application/x-font-otf
   AddOutputFilterByType DEFLATE font/truetype font/opentype
  • Yukarıdaki kodu yapıştıracağınız dosyaya nasıl müdahale edeceğinizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak .htaccess dosyası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Kodu dosyaya ekledikten sonra kaydedip sunucuya geri yükleyin. Ve uygulama başlangıcındaki  PageSpeed testini tekrar yapınız.

Not: Bazı sunucularda ilgili kod çalışmamaktadır. İlgili kodu ekledikten sonra herhangi bir hata çıkar ise, kodu .htaccess dosyasından kaldırmanız gerekebilir.

 

 

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

profilo

İstanbul’un Her Noktasıa Aynı Gün PROFİLO Servisi

Profilo kalitesine sahip ürünlerinizden memnun olabilirsiniz ancak bu memnuniyet bir ömür sürecek diye bir şey …