habeş kedisi

Habeş Kedisi Hakkında Bilgi

Habeş Kedisinin, eski Mısır döneminde meydana gelen ilk evcilleştirilmesi olduğu için dünyadaki en eski evcil kedi türlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Habeş Kedilerinin, Nil Nehri kıyılarında, Afrika Vahşi Kedilerinin (yerli Kedilerin ataları) kendi yaşam alanlarında yaşadığı tüccarlar tarafından satın alındığı ve satıldığı düşünülmektedir. Habeş Kedileri , “işaretlenmiş” kürkleri ile kolayca tespit edilir; bu kürk, ona benekli bir görünüm katar.

Habeş Kedilerinin Fiziksel Özellikleri

Habeş Kedileri, modern çağlarda yerli kedilerin birçok ırkına kıyasla daha vahşi görünümlü bir görüntüye sahiptir. Habeş Kedisinin geniş başının üstünde geniş kulakları (fantastik işitme özelliği olduğu anlamına gelir) vardır ve Habeş Kedisinin büyük badem şeklindeki gözleri bugün hala bu cins için ayırt edicidir. Habeş Kedisi orta boy bir kedi olduğu kadar uzun ve kaslı yapıya sahiptir bunun yanı sıra narin vücuda sahip ve nispeten kısa kuyrukludur. Her ne kadar bugün Habeş Kedisi, maviden lila’ya, hatta kırmızı renge kadar çeşitli renklerde bulunabiliyor olsa da, Habeş Kedisinin yoğun, ipeksi kürkü aslında gümüş ya da açık kahverengi renkte olmaktadır.

Habeş Kedisi Davranışı ve Mizacı

Habeş Kedisi, son derece akıllı ve eğlenceli olduğu bilinmektedir ve Habeş Kedisinin oturmayı neredeyse imkânsız bulması nedeniyle yerli kedilerin en aktif cinslerinden biri olduğu düşünülmektedir. Habeş Kedilerinin evde eğitilmesini kolaylaştıran son derece sadık ve itaatkâr kediler olduğu biliniyor. Habeş Kedisi görünüşte olduğu gibi mizaçta vahşidir ve aktif olarak kalmanın yanı sıra çok dikkat gerektirir. Bu da, bu Kedileri doğal olarak iyi avcılar yapmaya eğilimidir.

habeş kedisi özellikleri

Habeş Kedisinin Islah Edilmesi

Günümüzde, modern zamanda evcil kedilerin çoğu türünün Habeş Kedisi soyundan geldiği veya onun yakın torunları olduğu düşünülmektedir. 19. yüzyılda Kuzey Afrika’dan İngiltere’ye getirilen Habeş Kedileri insanlar tarafından evcilleştirilen yabani kedilerin ilk türlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Ve bu nedenle evcil bir hayvan gibi tedavi edilecek ilk vahşi hayvanlardan biridir. Habeş Kedileri, şimdi ABD’de en popüler evcil kedi ırklarından biridir ve ilk kez 1871 yılında Crystal Palace’da sergilendiği ve Habeş Kedisi ırkının ilk resmi listesinin 1882’de yapıldığı düşünülmektedir.

Habeş Kedisinin İlginç Gerçekleri ve Özellikleri

Habeş Kedisi, Eski Mısır Tanrılarından bir işaret olarak görüldü ve bu nedenle Habeş Kedileri “Tanrılar’ın Çocuğu” olduğu düşünülen efsanevi kutsal bir hayvan olduğu düşünülmüş ve bu nedenle Nil kıyılarında ibadet edilmiştir. Bu, Mısır halkının Habeş Kedilerinin son derece özel hayvanlar olduğuna inandıkları ve dolayısıyla Habeş Kedilerinin eski Mısır sanatında ve efsanesinde genellikle kutsal varlıklar olarak tasvir edilerek kedilerine çok iyi baktıkları anlamına geliyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …