hamilelik belirtileri

Hamile olduğumu nasıl anlarım? Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtileri her kadın için aynı değildir. Bazı kadınlar çok hafif belirtilerle karşılaşırlar, bazıları ise herhangi bir semptomla karşılaşmaz. Fakat vücudunuzun farkında olmak, en ufak bir değişikliği fark etmek, hamile olup olmadığınızı bilmenize yardımcı olur. İşte birçok kadının yaşadığı hamileliğin erken belirtileri ve semptomlarının bir listesi…

Göğüslerdeki Değişiklikler

Gebe kaldıktan birkaç hafta sonra, eğer kadın vücuduna çok dikkat ederse, göğüslerinin çok hassas olduğunu fark edecektir. Göğüslerini biraz daha dolgun hissedebilirler. Adet dönemlerinde hissettikleri gibi bir ağrı hissedebilirler.

Mide Bulantısı

Mide bulantısı ve baş dönmesi, türk sinemasında da bir çok film repliğinde yer verilmiş hamilelik belirtilerindendir. Hamile kadınların koku duyularında artış olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uyku sonrası uyanmayla birlikte gelişen mide bulantısı hamileliğin belirtileri arasında yer almaktadır.

İmplantasyon Kanamaları

Lekeli şekilde gerçekleşen bu adet kanamaları 2-3 gün süre devam eder. Normal adet takvimi dışında döllenmeyi takip eden 5-7 gün içerisinde gerçekleşebilir.

Karın Krampları

Kadın herhangi bir sebep olmadan karın krampları geçiriyorsa, bunun nedeni gebe kalması olabilir. Bazen implantasyon kanamaya neden olmaz, sadece kramplara neden olabilir.

Yorgunluk

Hamilelikte bedensel ve zihinsel olarak yorgunluk gerçekleşir. Bunun sebebiyse tamamen hormonlarla alakalı denilebilir. Progesteron seviyesindeki artış ve hızlandırılmış kan üretimi ile birlikte kan şekeri seviyesindeki düşüş bu yorgunluk hissini oluşturur.

Sık İdrara Çıkma

Sıkça idrara çıkma, mesaneye yapılan baskıdan kaynaklanıyor olabilir. Hamilelik belirtilerinden birisi de çok sık idrara çıkma ihtiyacıdır.

Aş Erme

Belli bir besine olan ihtiyacın tetiklenmesi, alakasız bir şeyin istenmesi hamilelik belirtileri arasında yer eder. Bu zannedildiği gibi hamileliğin ilerleyen dönemlerinde değil, başlangıcında da gerçekleşebilir.

Baş ve Bel Ağrıları

Hamilelik başladığında kadın vücudundaki salgı bezleri hormon seviyelerini olağanın üstüne veya olağan değerin altına çekebilir. Bu durumda baş ağrıları yaşanır. Bel ağrılarının sebebiyse uterüsün büyümesidir. Uterusun büyümesi sırta baskı uygular. Bu da bel ağrılarına sebep olabilir.

Bir kadın kendisinde gördüğü belirtileri ve semptomları tanımlayarak, bir başka kadının gebe olup olmadığını anlayabilir. Yine de eczanelerde satılan hamilelik testleri %97-%99 oranında doğruluk payına sahiptir. Yukarıdaki belirtilerden bir ya da bir kaçı varsa zaman geçirmeden hamilelik testi yaptırmalı. Gebelik onaylandığında güvenli bir hamilelik süreci için gerekli bakım ve önlemleri almalıdır.

Yasal Uyarı: Bu sadece bilgilendirme amaçlıdır ve uzman tıbbi tavsiyenin yerini almak için kullanılmamalıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …