Hamur İşinden Neden Uzak Durulmalı

Hamur İşinden Neden Uzak Durulmalı?

Hamur işi yiyecekler, kültürümüz ve günlük alışkanlıklarımız nedeni ile yaşamımızda oldukça yer kaplar. Günlerde, özel yemeklerde, iftarlarda misafirlere sunulan yemeklerden çoğu hamur işi yiyeceklerdir. Sağlığımızın düşmanı olduğunu fark etmeden yalnızca anlık verdiği tadın hazzına sürüklenerek kendimize aslında büyük kötülük yapmış oluyoruz. Peki, hamur işi yiyeceklerden neden uzak durulmalıdır?

Hamur işi yiyecekler hazırlanırken, içerisine konulan tuz ve yağ sağlık yönünden iyi değildir. Mesela bir gün hamur işi yemeği yediniz ve standart yaşamınıza devam ettiniz. Düşündüğünüzün tersine yemiş olduğunuz hamur işi yalnızca mideye yollanarak sindirilmez. İçerisinde bulunan yağ ve tuz ve karbonhidrat zaman içerisinde bedende birikir ve yağlanmaya neden olur. Hamur işi yiyecekler yemeyi sürdürdükçe bedeninizdeki yağ düzeyi yükselir ve kilo almaya başlarsınız.

Şayet bunu sonlandırmazsanız, kilo alımı süratle devam eder. Fazla kilolar, hareket edilmesi ve nefes almada zorluk çekilmesine sebep olur ve hamur işi sevginizden halen caymadıysanız bir müddet sonra günlük işlerinizi dahi yapmakta güçlük çekersiniz. Bilhassa yemiş olduğunuz hamur işi yiyecekler yağda kızartılmışsa eğer, sağlığınıza vermiş olduğu zarar iki kata kadar fazlalaşacaktır. Kullanılan yağ türü doymuş ve trans olan yağlardan biri ise bedende kolesterol artması ve damar tıkanıklığı görülmesine sebep olur. Hamur işi yiyeceklerde sağlığınızı tetikleyen yalnızca yağlar değildir. Karbonhidrat alımının fazlalaşması kandaki şeker düzeyini artırır ve diyabet rahatsızlığının oluşmasına neden olur.

Bedenin gerek duymuş olduğu miktarda karbonhidrat ve yağ sindirimi, kısaca günlük olarak 120 gram karbonhidrat ve 50 gram yağ ihtiyacı karşılanmasıdır. Hamur işi yiyeceklerin içerisinde tuz da bulunur. Tuz bedene eğer ihtiyacı olandan fazla alınırsa ve alınmaya da devam edilirse tansiyon rahatsızlığı baş gösterir, hatta bu durum kalp krizi olayına kadar gerçekleşebilir. Günlük alınması gerekli olan tuz miktarı yalnızca 5 gramdır. Hamur işi yiyeceklerle gelen rahatsızlıklar ve kiloyla beraber, sosyal yaşamınız da düzenini yitirecektir. Kilo alımı ile eski elbiseleriniz üstünüze tam olmayınca ve rahatsızlıklarınız nedeni ile ruhsal sıkıntılarınız da başlayacaktır. Vücudunu sevmemek, pesimistlik ve depresyon gibi hatta daha ilerisine kadar gidebilecek ruhsal rahatsızlıklara sahip olmanız, severek yemiş olduğunuz hamur işi yiyecekler nedeni ile gerçekleşebilir.

Uzunca seneler sağlıklı şekilde yaşamak için oldukça yağdan ve tuzdan kaçınmak gerekmektedir. Ne kadar severek yapsanız ve yeseniz de, hamur işi yiyecekleri hem biyolojik hem de psikolojik sağlığımıza olumsuz tesir eden yiyeceklerdir. Bu nedenle, hamur işi yiyeceklerden kaçınmalı ve protein yönünden zengin olan yemeklere tercih etmeliyiz. Hamur işi yemekten vazgeçtikten bir müddet sonra, diğer faktörlere de dikkat ettiğiniz zaman sağlıklı bir yaşama adım atmış olabileceksiniz.
Artık hamur işi olan yiyeceklere veda edip sağlıklı yaşama merhaba diyebilirsiniz, kendinizi sevin ve sağlıklı kalın.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …