hapşırdıktan sonra

Hapşırdıktan Sonra Kol Ağrısı Neden Olur?

Hapşırma sırasında veya sonrasında kollarda ağrı olabilir. Bu durum her ne kadar kalp ile ilgili hastalıklarla bağlantı olduğunu düşündürse de çoğu durumda, bu ağrı kalbin değil, sırtın sorunlarıyla ilgilidir.

Hapşırma esnasında ya da hapşırdıktan sonra kollarında şiddetli ağrı yaşayan insanlar var. Bazıları dirsekte ağrı ve uyuşukluktan şikayet ederken bazıları omuzlarında sancı yaşıyor. Bazı durumlarda, hapşırma sırasında kollardaki acılar birkaç saniye içinde kaybolurken, bazı vakalarda birkaç dakika sürer ve ellerden parmaklara geçebilir. Bazı kişilerde göğüste ağrı görüldüğü durumlar da vardır.

Hapşırmadan sonra kol ağrısı oluşumunun ortak nedenleri omurgaya bağlıdır. Bunun nedeni, hapşırmanın omurga üzerinde geçici bir baskı oluşturmasıdır. Bu baskı sinirleri tahriş edecek şiddete ulaşabilir. Ağrı omuz, kol, parmak, göğüs ve bacaklar gibi vücudun çeşitli alanlarını etkiler.

Uzmanlara göre, sıkışmış bir sinir, hapşırırken kol ağrısına yol açıyor. Ayrıca, hapşırma sırasında boynun ani bir şekilde hareket etmesi de kolda ağrıya neden olabilir. Bunun yanı sıra bel fıtığı gibi durumlarda, öksürme ve hapşırmayla da bu ağrı oluşabilmektedir.

Tedavisi için hasta muayene edilmeli ve doğru teşhis konulmalıdır. Bu ağrıya neyin sebep olduğunu belirlemek için doktora başvurmak en geçerli yoldur.

Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …