Harun Kolçak Kimdir?

Harun Kolçak 1955 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası ünlü sinema sanatçısı Eşref Kolçak’tır. Babasının da sayesinde sanatla iç içe büyüyen sanatçı, Saint Benoit Fransız Erkek Lisesi’nde ortaöğrenimine devam ederken bas gitar çalmayı öğrenmiştir.

Harun Kolçak 7 yaşında. Rahmetli annesi ve babası Eşref Kolçak'la...
Harun Kolçak 7 yaşında. Rahmetli annesi ve babası Eşref Kolçak’la…

Profesyonel olarak müzik kariyerine Erkin Koray’la başlamıştır. Bas gitarist olarak Ritm 68 orkestrasına 1978 yılında katılmıştır. Askerlik dönüşü caz müziğe yönelmiştir. Caz ile müzikal deneyimi artan sanatçı, Onno Tunç‘un teklifini reddetmemiş ve orkestrasına katılmıştır.

7 yıl boyunca Onno Tunç orkestrasında bas gitarist, vokalist ve solist olarak sanat hayatına devam eden Harun Kolçak, Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi ile yaptığı düetler ile yerel şarkı yarışmalarında birinci olmuştur.

1991 yılında Onno Tunç ile ortak yaptığı “Beni Affet” albümü ile büyük çıkış yakalamıştır. Albümlerindeki çoğu şarkısının söz ve müzikleri kendisine ait lan Harun Kolçak, başka şarkıcılara da eserler vermiştir.

Harun Kolçak’ın, ulusal düzeyde kazandığı birçok ödülün yanı sıra yurtdışı başarısı bulunmaktadır.1996 yılında Litvanya’da 13 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen “Müzikos Festivalis Nerinos Vasara 96” yarışmasında ülkemizi başarıyla temsil ederek En iyi ikinci şarkıcı seçilmitir.

Sol el parmaklarında anne, sağ el parmaklarında baba yazan dövmeleri vardır. Şüphesiz en anlamlı dövmelerdendir.
Sol el parmaklarında anne, sağ el parmaklarında baba yazan dövmeleri vardır. Şüphesiz en anlamlı dövmelerdendir.

Harun Kolçak, müzikal anlamdaki deneyiminin yanı sıra çeşitli film ve dizilerde de oynamıştır. Ayrıca vejetaryen, hayvan sever ve doğa tutkunu olarak da tanınmaktadır.

2014 yılında prostat kanseri yüzünden ameliyat olan sanatçı “Ölüm hayatta birçok şeye anlam katıyor. Ölümsüz olsaydık, birbirimize değer vermezdik” sözleriyle bir çok hayranını duygulandırmıştır.

22 Haziran 2016’da hastalığı nükseden sanatçı, kaldırıldığı hastanede ameliyata alınmıştır. Yoğun bakımda tedavi altına alınan sanatçının durumu iyiye gitmeye devam etmektedir.

2016 yılında eski eserlerini tekrar gün ışığına çıkardığı albümü bulunmaktadır. Çeyrek Asır adını verdiği albümde, Aşkın Nur Yengi, Yaşar, Işın Karaca, Zara, Kubat, Gökhan Türkmen, Tan Taşcı, İrem Derici, Gülçin Ergül, Umut Kuzey, Tuğba Yurt, Bedük, Hakan Kahraman ve Alişan Göksu yer almaktadır.

Çıkardığı bu albümde Gökhan Türkmen’le yaptığı düet çok ilgi görmüştür. Aşağıdaki video Gökhan Türkmen’le yaptığı düet şarkısı Yanımda Kal’ı izleyebilirsiniz.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …