yaşlılıkta beslenme

Hastalıklarda Beslenmenin Önemi

Beslenmenin daha doğrusu sağlıklı beslenmenin hayatımızda çok büyük etkisi var. Sağlığın bir numaralı kriteri olan belenme, yaş alınması ile birlikte çok daha dikkat edilmesi gerekilen bir noktaya varıyor. Örneğin hastalıklarda beslenme çoğu zaman hastalığın şikayetlerinin azalmasına ve daha kontrol altında tutulmasına bile yardımcı oluyor.

Örneğin şeker hastası olan birinin beslenmesi elbette normal kişilere göre asla aynı ilerleyemez. Hastalıklarda beslenme bu sebeple çok önemlidir. Hasta neyi yemesi gerektiğini, neyi yememesi gerektiğini çok iyi bilmelidir. Aksi halde hatalığının çok daha ilerlemesine neden olabilir. Peki bunu herkes başarabiliyor mu? Elbette hayır. Kişinin hastalığına uygun olarak nasıl beslenmesi gerektiğini en profesyonel anlamda öğrenmesi gerekir. Bunun için yardımcı olacak Diyetisyen Derya Şahin ile artık hastalıklarda beslenme problemlerinizi çok daha kolay düzenleyebilirsiniz. Hem detaylı bilgiler öğrenir, hem de beslenme tarzınızı değiştirerek doğru ve yanlışları öğrenmeye başlarsınız.

Hastalıklarda beslenme konusunda yardım alabileceğiniz diyetisyeniniz ile sürecin ne kadar yoluna girdiğine tanık olacaksınız. Sadece şeker hastalığı değil, daha birçok farklı hastalıklarda beslenmenin önemi ortaya çıkıyor. Maalesef doğru beslenmeme hastalık ile birleşince daha kötü sonuçlara doğru yol akabiliyor. Oysa hem düzenli beslenme hem de beslenme aralıklarının doğru orantılanması ile hem var olan sıkıntılar en aza iner hem de olası hastalıklardan çok daha kolay sıyrılmayı başarırsınız. Bizler maalesef beslenmeye gerektiği özeni göstermiyor ve her şeyi istediğimiz her zaman yiyebileceğimizi düşünüyoruz. Oysa sağlıklı beslenmeye geçiş yaptığınız zaman farkı hemen görebileceksiniz.

Yaşlılıklarda beslenme

Özellikle yaşlılıkta beslenme de çok büyük bir öneme sahip. Yaş alma ile ortaya çıkan birçok farklı hastalıklar var. Hastalıkların kesinlikle beslenme ile doğru orantılı bir benzerliği var. Sizler gerek kendiniz için, gerek yaşlı akrabalarınız için mutlaka beslenmenin önemini fark etmelisiniz. Gerektiği yerde kilo verdirecek, gerektiği yerde kilo aldıracak, gerektiği yerde yasaklı yiyeceklerden uzak durmak çok önemli bir yer kaplıyor olacak. Bu sebeple her zaman için sağlık eşittir doğru ve sağlıklı beslenme diyebiliriz.

Yaşlılıkta özellikle aşırı kilo alımından uzak durulmalı. Kişide hali hazırda kilo varsa buna bir çözüm sunularak daha sağlıklı bir beslenme programı ile süreç değerlendirilmeli ve kilo verilmeye başlanmalıdır. Özellikle yaşlılık döneminde bir kilonun bile kişiye oldukça ağır yükü olacaktır. Bu sebeple fazlalıklardan kurtulmak öncelikli karar olmalıdır.

Yaşlılıkta beslenme ayrıntılardan biri örneğin ön sayılarının artması oluyor. Artık alına yaş ile birlikte bağırsakta ki enzim ve emilimler yavaşlamaya başlıyor. Yaşlıların ise genellikle hep öğün atladığını görürsünüz. Sabahları yapılmayan ya da az yapılan kahvaltı sonrası akşama kadar bir şey yenilip içilmemesi kişide sağlık sorunlarını da getiriyor olacak. Oysa az az ama daha sık yemek çok daha doğru olacaktır.

Yaş alınma ile ortaya çıkan ne büyük şikayetlerden biri de tansiyon oluyor. Tansiyonun çıkması ya da düşmesi çok ciddi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple yaşlılıkta beslenme yine bu noktalarda ön plana çıkıyor. Tansiyonu oynatacak gıdalardan uzak kalmak kişiye daha sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak sağlamış olacak. Özellikle dokunmayacak besinlerin hepsinden orantılı olarak gün içinde tüketmek gerekir. Yaşlılar genellikle tek tip beslenmeye daha çok eğilimli olurlar. Bu da almaları gereken vitamin ya da proteinlerden uzak kalmalarına neden oluyor. Diyetisyen ile çalışmak bu anlamda hayatını düzenleyecek ve çok daha sağlıklı bir hayatın kapılarını aralamaya fırsat tanıyor olacak.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …