havlu kenarı

Havlu Kenarı Modelleri Hakkında

Kadın olmak bir başka olgu. Kendi içinde son derece oldukça güzel yönleri var. Kimi kadınlar da ev eksenli olarak çalışarak kendi bütçelerine katkı sunuyorlar.

Ev eksenli olarak çalışan kadınların ev içinde yaptıkları temel işlerin başında el sanatları olarak adlandırılan el işleri geliyor. El işleri ya da el sanatları da kendi içinde çok fazla alt başlığa ayrılıyor ama kadınlar açısından bakıldığında ağırlıklı olarak iğne ile yapılan iğne oyaları, tığ ve şiş ile yapılan örgüler danteller ilk sıralarda yer alıyor.

Dantel yüzyıllardır devam eden bir el sanatı biçimi olup çok farklı biçimde kullanılıyor. Masa örtüsü, sehpa örtüsü, kimi zaman elbise gibi giysiler ve havlu kenarı modelleri ilk anda söylenebilecek olan dantel türler.

Havlu Kenarı Neden Kullanılır?

Havlu kenarı modelleri olarak karşımıza iki temel alternatif çıkıyor. Bunlardan bir tanesi tığ ile yapılan modeller bir diğeri ise iğne oyası biçiminde yapılanlar.

Bu oyalar örülüş olarak da 2 farklı biçimde oluyor. İlki tamamen bağımsız olarak örülenler diğeri ise havlunun kenarında örülen havlu kenarları ve nasıl örülürse örülsün havlu kenarları bugün pek çok çeyiz mağazasında karşımıza çıkıyor.

İnsanlar neden havlu kenarı kullanır diye bir düşünce konuya çok yabancı olanlar için ortaya çıkabilir. Bunun temel nedeni elbette havlunun daha güzel görünmesi.

Bir diğer temel neden ise geleneksel olarak bu tür ürünlerin adetten olması ve kadınların çeyizinde çeyiz göstermek için açıldığında düz havlu yerine kenarı süslü olan havluların gösterilmesi. Üstelik kullanıldığı zaman  modeli ne olursa olsun ortaya çıkan görüntüde oldukça hoş.

Havlu Kenarı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havlu kenarı modelleri seçiminde dikkat edilmesi gereken temel hususlar şunlardır:

  • Kullanılan havlu kenarı mutlaka havlunun dokusuna ve yapısına uygun olmalıdır
  • Kullanılan model havlunun desenine uygun olmalıdır
  • Temiz yapılmış modeller ürünler seçilmelidir
  • İşçiliğine oldukça dikkat edilmelidir.
  • İğne oyası seçilmiş ise iğne oyasında herhangi bir hata problem olmadığından emin olunmalıdır
  • Renk uyumuna dikkat edilmelidir.
  • Desenli olan havlularda sadece modeller seçilmesine özen gösterilmelidir.
  • Modellerin kullanıma dayanıklı olmasına özen gösterilmelidir
  • Havlu kenarlarının dikiş detaylarına da bakılmalıdır.

Diğer Bilinmesi Gereken Detaylar

Havlu kenarı modelleri konusunda bu temel bilgileri verdikten sonra havlu kenarını kendilerini yapmak isteyenlerin öncelikle bu işin inceliklerini öğrenmesi ve ona uygun olarak hareket etmesi gerekir.

İğne oyası örülmesi biraz daha incelik istediğinden bu işe gönül verenlerin öncelikle tığ ile yapılanlardan başlamasının kolaylaştırıcı etkisi olduğu da göz ardı edilmemelidir

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

iğne oyası modelleri

İğne Oyası Model Seçimi

Evlenecek gelinlik çağında olan bireylerin cinsiyet fark etmeksizin çeyizlerinde bulundurması gereken eşyaların başında gelir iğne …