Hemen Çıkma Oranını Yükselten Yönlendirmelerden Kurtulmak

Google Analytics kullanan arkadaşlara muhakkak denk gelmiştir. Yüzdelik dilime sahip hemen çıkma oranı değeri vardır. Bu değerin yüksek olduğu durumlarda, site ziyaretçileri sitemizde fazla kalmamış demektir. Bu da Google için sitemizin içeriğinin değersiz olduğunu, site ziyaretçilerinin sitemizden memnun kalmadığını gösterir. Hemen çıkma oranını yükselten, tamamen sitemizin zararına olan spam siteler yer alır. Bu sitelerden sitemize yönlendirmeler gelir ki, bu yönlendirmeler sitemizin Google’daki değerini düşürür. Google Analytics’de Yönlendirmeler adıyla geçen referral bağlantılardan spam olanları bulup, bu yönlendirmelerden kurtulmak gerekir. Sebebi ise bu tür spam sitelerin, sitenizde 5-10 saniye kalarak hemen çıkma oranını yükseltmesidir.

Google Analytics İle Yönlendirmelere Ulaşmak

Referral spam sitelere ulaşmak için Google Analytics‘e giriyoruz. Sol taraftaki menüden Edinme/Tüm Trafik/Yönlendirmeler yolunu izleyerek sitemize, diğer sitelerden yapılan yönlendirmeleri görüyoruz.

 

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere, spam siteden alınan yönlendirmelerin oturum süresi sadece 4 saniye! Bu da hemen çıkma oranını yükseltmekte. Bu yönlendirmeden nasıl kurtulacağımıza değinmek istiyorum. Benim bu yönlendirmelerden kurtulmak için kullandığım yöntem .htaccess dosyasındaki değişiklik.

.htaccess nedir?

Apache web sunucularında olan, etkili bir ayar dosyasıdır.Bu dosya public_html‘de yani ana dizinimizde bulunur. txt dosyası şeklinde görünür. .htaccess ile yapılabilecekler oldukça fazladır. Bu yazımızda belirli bir siteden gelen yönlendirmeyi engellemek için kullanımından bahsedeceğim.

.htaccess’e ulaşmak için çeşitli yöntemler mevcut. Ben filezilla programını kullanarak FTP’den işimi hallediyorum. Size de bu yöntemi tavsiye ederim.

.htaccess ile Yönlendirmelerden Kurtulmak

Public_html klasöründe(ana dizin) bulunan .htaccess dosyasını indirip not defteriyle açıyoruz.

Aşağıdaki kodu .htaccess dosyasına ekleyerek kaydediyoruz.
Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} rank-checker\.online [NC] RewriteRule .* – [F]

Düzeltme işlemini gerçekleştirdiğimiz .htaccess dosyasını public_html dizinine tekrar göndererek, eski dosyayla yeni dosyayı değiştiriyoruz.

Eğer birden fazla spam yapan site engellemek isterseniz yukarıdaki kod yerine, aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.
Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_REFERER} rank-checker\.online [NC,OR] RewriteCond %{HTTP_REFERER} keywords-monitoring-your-success\.com
RewriteRule .* – [F]

Bu işlem sayesinde sitenize gelen spam yönlendirmelerden kurtulabilirsiniz.

Şimdi Google Analytics hesabında yönlendirme yapan siteye filtre uygulayalım.

Google Analytics’te, Yönlendirme Yapan Siteye Filtre Uygulamak

Google Analytics’te üstteki menüde bulunan Yönetici bağlantısına tıklıyoruz.

 

Açılan sayfada sağ tarafta bulunan Filtreler‘i seçiyoruz. +Filtre Ekle‘ye tıklıyoruz.

 

Filtre adı için herhangi bir isim belirleyebilirsiniz.

Filtre türü önceden tanımlı, Hariç tut, İSS alanından gelen trafik, şuna eşit: ayarlarını yapıp, İSS alanı’na engellemek istediğimiz sitenin url’sini yazıyoruz.

Kaydet’e basarak filtreyi uyguluyoruz.

 

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

profilo

İstanbul’un Her Noktasıa Aynı Gün PROFİLO Servisi

Profilo kalitesine sahip ürünlerinizden memnun olabilirsiniz ancak bu memnuniyet bir ömür sürecek diye bir şey …