Hızlı Metabolizması Olanlar İçin Kilo Alma Yolları

Aynaya bakıp, kendinizi düşünerek “Biraz kilo alırsan iyi görüneceksin.” deseniz de kilo alamayanlardan mısınız? İşte hızlı metabolizması olanlar için kilo alma konusunda bazı etkili ipuçları…

Hızlı metabolizmaya sahip insanlar genellikle kendilerini sağlıklı hissederler. Kilo ile ilgili en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezite bu insanlara pek uğramaz. Genellikle yedikleri ve içtikleri besinler konusunda bilinçsiz olsalar da metabolizmaları gereği fit görünüme sahiptirler.

Bunun haricinde metabolizması hızlı olduğu için, gereğinden fazla ince görünerek, kilo almak isteyip alamayan kişiler de vardır. Bu noktada anlamanız gereken en önemli detay, yaktığınız kaloriden daha fazlasını almanızdır.

kalori almak

Daha Fazla Kalori Almak

Yiyeceklerden aldığınız kaloriyi öğrenmek için bir kalori hesaplayıcısı kullanın. Ayrıca, yaktığınız kaloriyi de öğrenin. Bunu birkaç gün için yapın ve ortalama rakamı not edin. Örneğin aldığınız kalori 2000 ise bunu 500 arttırın. Ortalama yaktığınız kaloriden 500 kalori fazlasını alın.

kalori hesaplamak
Aldığınız ve yaktığınız kaloriyi hesaplayın…

Buna rağmen ağırlığınız değişmiyorsa, oldukça hızlı bir metabolizmaya sahipsiniz. Günlük aldığınız kalori miktarını 300 daha arttırarak 800’e çıkarın. Yapmış olduğunuz bu diyete daha fazla karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağ ekleyin.

Normalde bir günde 3 öğün vardır. Ancak ek kalori alımı için siz bu öğünleri 5-6’ya kadar çıkarabilirsiniz. Bu noktada yemeniz gereken besinlerden bahsedelim…

Kilo Almak İçin Yenmesi Gereken Besin Türleri

İyi Karbonhidrat

İçinde çok fazla karbonhidrat bulunduğu için makarna ve tam tahıllı ekmekler tüketebilirsiniz. Diğer iyi karbonhidratlar arasında meyveler, sebzeler, baklagiller, kuruyemişler bulunur. Ancak, kurabiye, patates kızartması, ve beyaz ekmek sağlıklı olarak nitelendirilen iyi karbonhidrat sınıfında değildir. Rafine tahıllar, işlenmiş gıdalardan sağlıklı yaşam için uzak durmanız gerekmektedir.

Aperatifler

Fındık, fıstık ezmesiyle hazırlayacağınız bir sandviç yüksek miktarda kalori içerecektir. Bunu meyve veya sebze püreleriyle zenginleştirebilirsiniz.

Ne İçmeli?

Şekersiz meyve suları, şekersiz veya şekerli gazlı içecekler ve alkolden uzak durmaya çalışın. Metabolizmanızın hızlı olması, karaciğerinizi sevmediğiniz anlamına gelmiyordur sanırım. Örneğin muzlu sütünüzün içine kuru meyve(kayısı, üzüm vb.) karıştırarak tüketmeniz çok sağlıklı olacaktır. Milkshake de kilo almak için yararlı bir içecektir.

kuru meyve ve yemiş

Kuru Meyveler ve Yemişler

Kalori bakımından oldukça zengin olan kuru meyveleri tüketebilirsiniz. Bunlar sindirim sisteminizi de bozmayacaktır. Atıştırmalık olarak cebinizde fındık, fıstık yer alması da kilo almak için yararlı bir diğer öneridir.

protein

Protein

Protein denince akla hayvansal gıdalardan, süt, yumurta, tavuk eti, kırmızı et gelir. Bir vejetaryen iseniz soya fasulyesi mükemmel bir protein kaynağıdır. Vejeteryanlar için bir diğer öneri de yoğurt içerisine protein tozu eklemektir. Bu konuyla ilgili Bitkisel Proteinler yazısını da okuyabilirsiniz.

balık yemek

Balık tüketmek, kilo almak için olsun ya da olmasın muhakkak gerekli bir besindir. Genel sağlık ve kilo alımı için gerekli olan iyi yağlar içerir. Izgara, haşlanmış veya kızarmış balık tüketmeniz muhakkak önemlidir.

Yukarıda verilen önerilerle kilo alacağınızdan eminim. Fakat bunun yanında spor da yapmalısınız. Kas kütlesi, yağ kütlesine göre daha ağırdır. İnsan vücundaki yağlar, bir çok rahatsızlığa sebep olduğu için, kas kütlesini yüksek tutmak önemlidir. Metabolizmanız hızlı olsa da fazladan aldığınız kaloriler vücudunuzda yağa dönüşecektir. Bunun önüne geçmek adına egzersiz yapmanız gereklidir.

Kilo Almak İçin Bir Kaç Öneri Daha

  • Yemekten sonra çok fazla enerji harcamamaya çalışın.
  • Yedikten sonra mümkünse biraz kestirin. Bu vücudunuza daha fazla kalori girişi anlamına gelmektedir.
  • Çantanızda veya cebinizde atıştırmalıklar bulundurun.
  • Küçük kaçamaklarla fast food yemek kilo almak için gerekli olabilir 🙂
  • Kalori alımını takip için bir defter tutun.
  • Bazen aç olmasanız da yemeniz gerekir, yiyin.

Bu yöntemler kilo almanızı sağlayacaktır. Kilo almanızın en kötü yanı, eski kıyafetlerinizin içerisine giremeyecek olmanız olsun. Sağlıklı günler…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …