Horner Sendromu Nedir?

Göz bebeği daralması, üst göz kapağında sarkma(Örnek: Hayko Cepkin), yüz terlemesinin tek taraflı yitirilmesi ve göz küresinin aşırı derecede çekik olması durumuyla açıklanan rahatsızlığa Horner Sendromu denir. Bebeklerde bir göz açıkken diğer göz daha kısık veya kapalı durumda olabilir. Göz bebeğinin küçülmesi, rahatsızlığın geliştiği taraftaki göz renginin daha açık renkte olması tanılar arasındadır.

Sendrom adını, Johann Friedrich Horner adlı göz hekiminden alır. 1831-1886 yılları arasında yaşayan doktor, 1869 yılında adını taşıyan sendromu tanımlamıştır. 1873 yılında Oftalmoloji profesörü olmuştur. Fransa’da Bernard-Horner Sendromu olarak da geçer.

Horner Sendromu Nedenleri

Apeks tümörüyle sinir liflerinde oluşan hasar bu sendromun sebebi olabilir. Omurilik zedelenmeleri, sempatik sinir ağında oluşan problemler, doğum sırasında gelişen kafa ve boyun travmaları, sinir sisteminde oluşan kanser vakaları horner sendromunun sebebi olabilir. Ayrıca ciddi boğaz enfeksiyonları da bu sendromu tetikleyebilir.

Beyin omurilik cerrahisi, göğüs cerrahisi, çocuk nörolojisi ve nöroloji bölümleri bu hastalığın tedavisini üstlenir. Tanısı fiziksel olarak basit bir sendromdur.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …