Hurdacı

Hurdacı

Hurdacılık sektörü günümüzde birçok insanın yapmak istediği meslekler arasında yer alıyor. Ancak işini profesyonel anlamda yapabilen geri dönüşüm firmalarının sayısı bir hayli azınlıktadır. Bizler ise bu sektöre yıllarını vermiş bir firma olup işimizi profesyonel bir şekilde tamamlıyoruz. Hurdacı denildiği zaman akıllara insanların mahallelerden hurda toplaması olarak algılanıyor olsa da aslında büyük tonajlarda fabrika atıklarının alınması da bu işin bir parçasıdır. Makinalar, forkliftler, jeneratörler, trafolar, pres makinaları ve daha fazlası da aslında hurda olarak gruplandırılmaktadır. Bu süreç sadece mahalle arasından toplanan eski eşyalardan ibaret değildir.

Net Metal olarak firmamız bu sektörde büyük işler yapmak adına büyük tonajlı hurdaların alımını gerçekleştirmektedir. Düşünelim ki bir alüminyum üzerine parça üreten bir fabrikanın mutlak suretle alüminyum parçalarının, atıklarının hurdalarının olması üçer, beşer ton arasında hurda alüminyum olması anlamına gelir. Bizler ise çeşitli kamyon ve kamyonetlerimiz ile sigortalı çalışanlarımız eşliğinde bu hurdaların alımını yapabilmekteyiz. Firmamız her ne kadar Gebze bölgesinde olsa da İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’den hurda metal alımı yapabilmekteyiz. Bize uzak olan bölgelerde, şehirlerde tonajı yüksek hurda olması durumunda alım için gelebilmekteyiz.

Aldığımız Hurdaları Ne Yapıyoruz?

Bu sektör ile alakası olmayan kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de hurdacı aldığı eski malzemeleri, eşyaları, makineleri veya madenleri ne yaptığı olmaktadır. Öncelikle bizler her türlü metal olan malzemeleri sizlerden satın alıyoruz. Önce fiyat veriyoruz onaylamanız durumunda alım için yükleme bize ait olmak üzere alımını gerçekleştiriyoruz. Almış olduğumuz hurda malzemeleri kategorisine göre ayırıp bizlerde satıyoruz. Mesela; bakır hurdası aldığımızı var sayalım. Bu bakır değerli hurdalardan birisidir. Bakır işlemesi yapan, bakır ile ilgili bir eşya üretimi yapan fabrikalara satıyoruz. Ağırlıklı olarak yurtdışına gönderdiğimiz de bir gerçektir. Bakır eritilerek kalıplara dökülür ve yeniden geri dönüşüme kazandırılmış olur. Alüminyum hurdası da aynı şekilde olduğu gibi nikel, demir, çinko, kurşun gibi metal malzemeler de aynı işlemlere dahil olur.

İkinci el makine aksamını da sizlere anlatmak isteriz. Bir makine düşünün eğer tamiri, bakımı, onarımı mümkünse yeniden bakımını yapıp ikinci el makine olarak satışa sunuyoruz. Eğer tamiri, bakımı, onarımı, satışı mümkün değilse bu makine parçalara ayrılarak ayrıştırma işlemi yapılır. Bir makinada kablo, demir, bakır, alüminyum, paslanmaz gibi madenler bulunabilmektedir. Bunlar sökülerek ilgili yerlere satışı yapılır. Hurdacı anlayışımız bu şekilde olsa da bizler elimizden geldiğince minimum kazanç ile yüksek fiyatlar verme çabası içerisindeyiz. Net Metal firmamız geri dönüşüm sektöründe ciddi bir yere sahiptir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

profilo

İstanbul’un Her Noktasıa Aynı Gün PROFİLO Servisi

Profilo kalitesine sahip ürünlerinizden memnun olabilirsiniz ancak bu memnuniyet bir ömür sürecek diye bir şey …