İbn-i Sina Kimdir?

Bugünkü Özbekistan sınırları içinde yer almakta olan Buhara şehrinin yakınlarında bulunmakta olan Afşana kentinde dünyaya gelmiştir. İbni Sina ’nın babası olan Abdullah, saygın bir bilim adamıydı. Buhara’da iyi bir eğitim gördükten sonra İbn’i Sina olağan üstü zeka ve hafızası ile henüz 10 yaşında Kuran-ı  Kerim’i ezberlemişti. 14 yaşına geldiğinde öğretmenlerini bile geçmek üzere olan İbn-i Sina’nın tam adı, Ebu Ali el Hüseyin İbn’i Abdullah İbn’i Sina el Belhi ‘dir.

1442562356685

İbn-i Sina Tıp Hayatı

İbn’i Sina adını daha çok tıp aracılığı ile duyursa da felsefe, matematik, fizik, kimya, müzik, astronomi gibi bilgi ve becerilerle de donanımlıdır. Matematik konusunda matematik terimlerinin manaları; astronomi alanında da duyarlı gözlemler yapma ile ilgilenmiştir.

Ibn Sina Cover

 İbn’i Sina tıp alanında yaptığı çalışmalar ve incelemelerinin sonucunda hastalıklara sebep olan gözle görülmeyen yaratıklar olduğunu yani mikroplar olduğunu fark etmiştir. Mikroskopun olmadığı bu dönemlerde böyle bir şeyin iddia edilmesi çok dikkat çekici olmuştur.

s-a5e0bfa941d3b4ebca7c6cf41b9d5bd3ec6f2c34

 Önemli İslam düşünürlerinden biri olan İbn’i Sina ilahiyattan ve ahlak ve siyaset felsefesi de dahil olmak üzere bir çok bilimle ilgilenmiştir. İbn’i Sina 1037’de Hemedan’da mide rahatsızlığı yüzünden dünyaya gözlerini yummuştur.

21050406_20131017112129636

İbn-i Sina Eserleri

İbn’i Sina’nın başlıca eserlerinden bazıları ise şu şekildedir : El-Kanun fi’t-Tıb (Hekimlik Yasası), Kitabü’l-Necat ( Kurtuluş Kitabı), Risale fi-İlmü’l-Ahlak (Ahlak Konusunda Kitapçık), İşarat ve’l-Tembihat (Belirtiler ve Uyarılar), Kitabü’ş-Şifa (Sağlık Kitabı).

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …