ihtiyaç kredisi

İhtiyaç Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Günümüz şartlarında tatil veya düğün gibi durumlarda eğer bir miktar birikiminiz yok ise ilk akla gelen tercihlerden olan banka kredileri sizlerin yardımına koşmaktadır. İhtiyaç kredileri daha çok acil nakit ihtiyacı olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Kolay ödeme imkânları ile ertelemek zorunda kalmadan ihtiyaçlarınızı giderebilmenize olanak sağlayan ihtiyaç kredisine neredeyse tüm bankalardan başvurulabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Gelişen teknoloji sayesinde ihtiyaç kredisi başvurusu artık çok kolay bir hal almıştır. İnternet üzerinden veya telefonlarınız ile ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Eğer başvurduğunuz bankanın müşterisi iseniz ve aktif olarak bir ticaret içinde bulunuyorsanız şubeye gitmeden krediniz onaylanabilmektedir. Tabi ki onay sürecinde bankalar bazı kıstaslar aramaktadır.

Kredi Başvuru Şartları

Kredi başvuru şartları içinde en önemlisi kredi notunuzdur. Kredi notu sizlerin bankalar ile olan ilişki düzeyini temsil etmektedir. Ne kadar yüksek kredi notuna sahip olursanız bankaların kredi başvurunuzu onaylama ihtimali o denli artmaktadır.

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu’ nun oluşturduğu bir marka olan Findeks tarafından hesaplanmaktadır. Kendi içinde puanlama sistemine sahip olan kredi notu, eğer bankalar ile bir olumsuzluk yaşadığınız takdirde düşüşe geçmektedir. Bu durumda sizlerin kredi almanıza engel olmaktadır. Geri ödemelerinizi eğer zamanında yapamıyor ve düzensizlik sergiliyor iseniz Findeks sizlerin kredi notunu düşürmektedir. Bankalara olan borcunuz artması kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Elektrik veya su idarelerine veya devlet dairelerine ödenmemiş bir borcunuz bulunuyor ise kredi notunuzu olumsuz etkilemektedir. Kredi puanı sisteminde bulunan en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi puanlamaları sizlerin kredi onayı almanızda önemli bir etkiye sahiptir. Eğer en riskli (1-699) bölgede bulunuyor iseniz kredi başvurunuzun onay alması imkânsıza yakındır. Orta riskli (700-1099) bölgede bulunuyor iseniz kredi başvurunuz yine olumlu sonuçlanmayacaktır. Çünkü bankalar için bu puan aralığı yeterli olarak görülmemektedir. Az riskli(1100-1499) bölgede ise durum biraz daha farklıdır. Bankaların kredi onayı konusunda karar verirken en çok zorlandıkları bölgedir. Bu puan aralığı bankalar için olumsuz değerlendirilemezken olumlu olarak ta değerlendirilememektedir. Ancak yüksek ihtimal ile bu bölgede bulunan müşterilerine bankalar kredi vermektedirler. İyi (1500-1699) bölgesinde bankalar diğer şartlar sağlanması durumunda herhangi bir sorun çıkartmadan kredi verebilmektedir. Çok iyi (1700-1900) bölgesi kredi notunun üst limitini oluşturmaktadır. Bu bölge bir puana sahip banka müşterileri kolayca kredi onayı alabilmektedir.

Kredi başvuru şartlarının en genel olanları ise 18 yaşını doldurmuş olmak ve en az 6 ay sigortalı bir işte çalışıyor olmaktır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

okur yazar

Uluslararası Okuryazarlık Günü Ne Zaman?

Hiç konuşmadığınız bir dile sahip bir ülkeye gittiniz mi? Eğer öyleyse, belki de en temel …