Anasayfa » Genel Rehber » İnsanlığın Kullandığı İlk Maden Nedir?
ilk maden

İnsanlığın Kullandığı İlk Maden Nedir?

M.Ö. 8000 yıllarında, Taş Devri ‘nin Neolitik insanı tarafından keşfedilen ve kullanılan ilk maden bakırdır. Neolitik insan saf bakırı taş yerine kullanmıştır. Yumuşak bir maden olan bakırın dövülerek şekillendirilmesi kolaydır. Ayrıca, çekiçle vurularak sertleştirilebiliyordu. Neolitik insan,böylece sertleştirilen bakırdan kesici gereçler(aletler) yaptı.

İlk çağlarda,bakır özellikle Mısır’da yaygın ölçüde kullanılmaya başladı. M.Ö.5000 yılından kalma eski mezarlarda bakırdan yapılmış silahlar, süs eşyaları bulunmuştur.

kıbrıs bakır madeni

Tarihi kaynaklar,yaklaşık olarak M.Ö.3800 yıllarında Sina yarım adasında bakır madenlerinin çalıştırıldığını belirtmektedir. Yine M.Ö.3000 yıllarında, Roma’nın bakır ihtiyacının büyük bir kısmı Kıbrıs’tan sağlanıyordu. Fakat bu tarihte demir ve çelik de keşfedilmişti. Buna rağmen yaygın ölçüde kullanılıyordu.

Kaç yıldız verirdiniz?
Ortalama: 0 (Toplam: 0)

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

kunut duaları

Kunut Dualarını Öğrenelim

Yatsı namazından sonra kılınan vitir namazında okunan dua denilince akla hemen kunut duaları gelir. Kunut …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir