iPhone 8 Özellikleri ve Çıkış Tarihi

iPhone 7, 2016 yılının açık ara en iyi telefonu diyebiliriz. Önceki iPhone’lardan daha fazla depolama kapasitesi, suya dayanıklılık, yüksek kapasiteli pil, olağanüstü kameralar (özellikle de iPhone 7 Plus modelinde), diğer müthiş özelliklerle başarı garantiydi. Bir de en büyük rakip Samsung yanma maceralarından dolayı itibar kaybedince iş iyice kolaylaştı. CEO Tim Cook’un lansmanda olmayacak vaadler vermesine rağmen iPhone 7 gayet başarılı bir portre çizdi. Kulaklık girişinin kaldırılması da devrim gibi bir değişimdi.İlk iPhone’un 10’uncu yıl dönümünü kutlayan Apple, yine devrimci bir telefon tasarlamayı hedefliyor: iPhone 8. Telefonunuzun sizin için neler yapabileceğinin sınırlarını bir aksilik olmazsa 2017 sonbaharında (Apple her zamanki döngüsüne sadık kalırsa, Eylül başında) görmeyi bekleyeceksiniz. O zamana kadar, aşağıdaki duyumlarla idare edeceğiz.

Apple yıllardır, çift sayılı yıllarda önemli tasarım değişiklikleri yapıyor, tek sayılı yıllardaysa küçük değişikliklerle ‘S model’ çıkarıyor. Bu takvim yıllardır bu şekilde düzenli çalışıyor. Bu nedenle, 2016’da yine köklü bir değişim bekliyorduk, ama iPhone 7’nin kaputu altında gerçekten yeni bir tasaım yoktu. O yüzden bu sene cihazda temelli değişiklikler bekliyoruz.

Ortadan kaybolan kulaklık girişi hariç, iPhone 7 bir iPhone 6 ve 6S ile aynı görünüyor. Tüm bunlar Apple’ın orta sıklete bi ‘S’ modeli eklemek yerine 2017’de iPhone 8’i çıkaracağı iddialarını güçlendiriyor. Japon Apple bloggerı Macotakara: “iPhone’un 10. yıldönümü iPhone’u bir ‘S’ modeli olamaz. Bu bizi hayalkırıklığına uğratır.” diyor. Sanıyoruz pek de haksız değil.

Bir başka görüşe göre durum daha da farklı olabilir. Usta Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya göre şirket hem bir iPhone 7S, bir iPhone 8 ve belki de bir üçüncü model bile piyasaya sürebilir. Kuo, Apple’ın tek lensli bir kamera ile 4.7 inçlik bir telefon çıkaracağını öne sürüyor. Diğer model çift objektifli kamera ile birlikte 5.5 inçlik ekrana sahip olacak ve üçüncü model OLED ekranlı, çift mercekli kameralı üst düzey bir model olacak. Buna paralel olarak Kasım 2016’da The Wall Street Journal, iPhone’un gelecek modellerinin kavisli bir OLED ekrana sahip olabileceğini bildirdi. Artık Kuo’nun bahsettiklerine daha fazla değer verebiliriz.

Başlarda iPhone çok büyük devrimler yapmıştı. Ama artık sadece küçük değişimler görebiliyoruz. Acaba Apple’ın tasarımcıları köreldi mi diye soorular geliyor aklımıza. Akıllı telefon tasarımının sınırlarına ulaştık mı, gelecekteki yenilikler sadece işlemci hızında ve pil verimliliğinde mi olacak? Ya da çılgın tasarımcılar, iPhone 8 için devrimsel yeniliklerini 10. yıl için mi sakladılar?

Diğer şirketler telefonlarını temelli şekilde değiştiriyor. Apple’ın en büyük rakibi Samsung, Google’ın işletim sistemiyle donattığı telefonlarında kavisli cam kullanmaya başladı ve kullanıcılara hızlı bildirimleri okuyabilecekleri bir cam kenar sundu. Motorola’nın Moto Z ve Moto Z Force telefonlarında, takılabilen arka kompozitler, kasalar ve modüller için manyetik bağlantılar var. LG, modüler bir telefon konseptiyle uğraşıyor; G5’in ses özelliklerini artıran ve pil ömrünü uzatan modülleri piyasaya çıkardı bile.

Business Insider, Apple’ın İsrail’deki bir ofiste iPhone 8 için zaten bir donanım geliştirdiğini ve ‘farklı’ bir tasarıma odaklandığını bildirdi. Belki renk konusunda da değişiklik görebiliriz. Japon Apple bloggerı Macotakara, Apple’ın tasarıma kırmızı renk ekleyerek son zamanlardaki beyaz, siyah ve yumuşak metaliklere olan ilgisinden sapabileceğini ve iPhone 5C’nin daha renkli halini görebileceğimiz bilgisini bize veriyor. Apple, AIDS’le mücadele için bağış toplayan (RED) hayır kurumu ile ilişkisi nedeniyle renge zaten yakın ve bu birlikteliğin sonucu birkaç kırmızı ürün ortaya çıkmıştı.

Bir sonraki iPhone kırmızı renk alabilir mi?

WSJ, Apple’ın bir sonraki modelinde birden fazla alternatif planladığını bildirdi, bu nedenle her şey mümkün. Mesela şirketin paslanmaz çelikten dört kat daha sert olduğunu söylediği ve premium Apple Watch Series 2’de görülen seramik gövdeyi telefonunda da kullanabileceği konusunda büyük söylentiler var.

Ana menü tuşu

Apple, kendine has menü tuşunda zaten değişiklikler yapıyor. Belki de bu tuş tamamen kalkacaktır. Apple 2015’te, akıllı telefon ekranına yerleştirilmiş saydam bir parmak izi alıcısı için patent başvurusu yaptı. Belki 2017’de göreceğimiz şeylerden biri de bu olur. Apple 7’nin yeni menü tuşu, basınca duyarlı ekran ve daha fazla Siri becerisi ile Apple, artık fiziksel bir menü tuşuna ihtiyacımız olmadığı kararını verebilir. Apple’ın bu tuşu kaldırması üst ve alt çerçeveleri inceltmesine ve aynı zamanda daha büyük bir ekranın aynı boyuttaki gövdeye sıkışmasına da izin verebilir.

Kablosuz Şarj?

Samsung’un bir süredir sahip olduğu teknolojiye sonunda Apple da ürünlerinde yer verecek. Kablosuz AirPods kulaklıklar kablosuz ürünler açısından sadece bir başlangıç olabilir. Gelecek yılın iPhone’u son fiziksel kabloyu(şarj kablosu) da yokedebilir. Barclays analisti Mark Moskowitz, bu yılın başlarında Apple’ın bu yeniliği iPhone 8 için düşündüğünü öne sürdü. Verge, Apple’ın kablosuz şarj donanımları üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Kasım ayında Nikkei Asian Review, Apple’ın ana üretim ortaklarından biri olan Foxconn’un 2017’nin iPhone’u için kablosuz şarj modülleri hazırladığını bildirdi. En son olarak, kıdemli Apple analisti Ming-Chi Kuo, bir sonraki 4.7-inçlik iPhone’un kablosuz şarj ile donatılmış olacağını öngörüyor. Apple Watch’un da zaten kablosuz şarj yöntemini kullandığını belirtelim.

Kameralar

iPhone 7 Plus’ta ve diğer telefonlarda bulunan çift lensli kameralar yalnızca fotoğrafları zumlamak için düşünülmedi. İki lens; derinlik algılama, 3D, sanal gerçeklik ve çok daha fazlası için gerekiyor. Sanal gerçeklik konusunun da çok konuşulmaya başladığı şu günlerde Apple zirveyi kimseye kaptırmak istemeyecektir. Bunun içinde bu çift lens fikri çok iyi olabilir.

Apple CEO’su Tim Cook, gerçek dünyaya sanal şeyler yerleştirebilen, sizi tamamen dijital dünyaya götüren ve sanal gerçeklikle seviyeyi bir ileri adıma taşıyan teknolojiden sürekli söz ediyor. Bir sonraki iPhone’un (veya ‘iPhone 8 Plus’) dünyayı tarayabilen, üzerinde 3B nesneleri oluşturabilen çift objektifli bir kameraya sahip olması mümkün gibi gözüküyor.

iPhone 8 ’in Ekranı

Uzun süredir söylentiler, Apple’ın yeni iPhone’a mevcut modellerindeki Gorilla Glass’ından daha yüksek çizik ve kırılma direnci sunacak yeni bir safir cam ekran vereceği yönünde. Apple Watch’ta bu şekilde bir materyal zaten kullanıldığı için söylenti kulağa mantıklı geliyor. Safir ekran gayet pahalı olacaktır ve Apple baz model telefonlarında muazzam fiyat artışına gitmek istemeyecektir. O yüzden bu özelliğin sadece amiral gemisi telefona gelmesini bekliyoruz.

Ayrıca iPhone’un kavisli olacağı söyleniyor. KGI Securities’de bulunan Analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2017’de yeni bir kavisli AMOLED ekran sunacağını öngördü. Bu, günümüzün iPhone’larındaki LCD ekranların kökten değişeceğini gösteriyor. AMOLED daha ince, daha hafif, daha esnek ve daha fazla güç verimliliğine sahip. Kasım ayında Sharp Başkanı Tai Jeng-wu, bir sonraki iPhone’un bir OLED ekrana sahip olacağını belirtti. Elbette, Apple bunu doğrulamadı.

Sonuç olarak 2017’de, iPhone’un 10. doğum gününde bizi sürprizler bekliyor. 10. doğum gününe özel yine devrim niteliğinde özellikler bekleyen de var, sürprizlerin birkaç cihaz halinde olacağını söyleyen de… En iyisi geleneksel Apple sonbaharını beklemek ve lansmana kilitlenip neler olacağını görmek.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Mosso Cavalier 700 Claris İncelemesi

Mosso Cavalier 700 Claris modeli, tüm parçalarında Shimano Claris ile buluşmuş, giriş seviyesinin bir basamak …