iş yükü

İş Yükü Ve Psikolojisi

Yapılan iş tasarımı sırasında yapılacak olan yanlış davranışlarla çalışan kişilerin maruz bırakıldığı ağır bir iş içerisinde hızlı çalışmasından dolayı süre uzadıkça stres oluşturmaktadır. İş yükü ve ağır iş içerisinde çalışma nicel ve nitel yük tanımlarına karşılık gelmektedir. Nicel yük yapılacak olan toplam iş miktarını, nitel yük durumu ise işin zor oluşunu anlatır. Bu iki boyut birbirinden bağımsız olarak bulunmaktadır. Aynı işte biri az diğeri çok olacak şekilde tanımlanır.

Tekrarlayıcı montaj uygulamaları bu tür bir iş olarak bilinmektedir. İş yükü ve iş hızı konularına göre değerlendirilmesi gerekir. İş hızı işin tamamlanma hız durumu ve hızlılık gereğinin doğası ve denetlenebilir. İş hızının insan sağlığı ile ilişkisi bir sınıra kadar denetimle ilgili yer almaktadır. Sistem ya da makine denetimli hız konusunda fiziksel ve psikolojik sağlık için son derece tehlikelidir. Çalışma saatleri konusunda iki başlık ön planda yer almaktadır. Vardiyalı ve uzun çalışma saatleri olmak üzere iki başlık öne çıkmaktadır.

vardiyalı çalışma

Vardiyalı Çalışma

Vardiyalı çalışma, daha çok gece süresi boyunca ritmi ve uyku düzenini bozmaktadır. Gece çalışması uyku durumu bozuklukları, sindirim bozuklukları ve genel yorgunluğun ortaya çıkmasına neden olur. İşçiye verilecek olan iş veya görevi etrafı göz önüne alınarak verilmelidir. Farklı sağlık sorunu ile uzun saatli çalışma süresi arasında ilişki yer almaktadır. İş stres durumu ise iş çevresinin bir eki olarak nesnel şekilde ölçülebilen bir boyutu olarak bulunur.

Psikososyal Stres

İş yeri çalışma durumlarının strese ve insan sağlığı üstüne olumsuz etkilere neden olduğu bilinmektedir. Çalışma durumlarından kaynaklanacak olan Psikolojik hastalıklardan bazıları uyku bozukluğu ve çalışma isteğinde azalmalardır. Stresin insanlar üzerindeki etkileri strese neden olabilecek faktörler ve insanların fiziksel ve psikolojik durumları ile de ilgilidir. Çalışma durumlarının büyük kısmının stres, psikolojik ve fiziksel problemlere ilişkisi olduğu bilir.

Stres, insanların duygu, düşünce ve davranışlarıyla beraber, fizyolojik uygulamalarında de bazı değişikliklere neden olabilmektedir. Ortaya çıkan bu değişiklikler genel olarak bazı işlevsel bozukluklara ve rahatsızlık problemlere yol açsa ve yaşam kalitelerini bozsa bile çoğunlukla geri dönüşlü bulunmaktadır. Ancak bazı koşullar altında psikolojik ya da sosyal problemlere ve bedensel sağlığın bozulmasına yol açabilmektedir. Bu durum psikososyal strese etken bir davranış olacaktır.

Psikososyal Stres

Stres ile sağlık arasında genel olarak iki ana başlık bulunmaktadır. İş stresi kalp dolaşım istemlerinin hastalıklarının oluşumunu da desteklemektedir. Bu etki, stres durumuna bağlı hormonal değişikliklerle ya da stresle beraber artış gösterebilecek sigara ve içki içme, aşırı ve kötü beslenme sorunları gibi sağlıksız davranışlar ortaya çıkabilmektedir. İş stresi, dış etkiyle arttırılan işçinin kalp hızının ve kan basınç durumunun, işini kendi kararıyla yükselten kişiden daha fazla arttığını gösterebilmektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Propolis Nedir? Propolis Hakkında Bilgi

Balın arıların yaptığı tek şey olmadığını biliyor muydunuz? Arılar ayrıca iğne yapraklı ağaçların veya yaprak …