İzmir Müze Rehberi

izmir müze rehberi ile, İzmirli veya İzmir’e gezi için gelmiş ziyaretçilerin müzeleri tanımaları, ve bu müzelerle iletişim kurabilmeleri sağlanmaktadır. Bilgisi verilen müzelerin haricinde müzeler olması muhtemeldir. Yani İzmir’deki tüm müzeleri içermeyebilir.

Key Museum

7.000 metrekare alana kurulu olan müzede, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın dört bir yanından 2001 yılından beri titizlikle bir araya getirilen parçalarla oluşmuş farklı koleksiyonlar sergileniyor. Müze, Pazartesi – Salı günleri hariç
haftanın diğer günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Key Museum İletişim
Telefon: (0232)850 35 35
E-mail: key.museum@ozgorkey.com
Adres: Çapak Mah. Özgörkey Cad. No:5 Torbalı / İZMİR

İzmir Resim Heykel Müzesi ve Galerisi

İzmir Resim Heykel Müzesi, Pazartesi günleri hariç hergün 09:00-18:00 saatleri arası ziyarete açıktır. Müzeye giriş ücretsizdir. Dini bayramların 1. günü ziyarete kapalıdır.

İzmir Resim Heykel Müzesi İletişim
Telefon: 0 232 482 03 93
E-mail : resimheykel35@kultur.gov.tr
Adres: Mithatpaşa Cad.No:94 Konak/İZMİR

İzmir Arkeoloji Müzesi

1924 yılında hizmete giren müze, üç katlıdır. Zemin katta tüm eserlerin ayrı kategorilerde korunup saklandığı eser depoları, restorasyon laboratuvarları, kütüphane ve arşiv bulunurken, ilk katta; idari bölümler yer almaktadır.

Ege Denizi’nde batıklardan çıkan; “Bronz Koşan Atlet Heykeli” ve “Bronz Demether Heykeli” müzenin en ilgi çeken eserlerindendir.

İzmir Arkeoloji Müzesi iletişim
Telefon: 232 489 07 96 – 232 483 72 54
Adres: Varyant-İzmir

İzmir Atatürk Müzesi

Atatürk’ün İzmir’e gelişinin 19. yılına rastlayan 11 Eylül 1941 tarihinde müze törenle halka açılmıştır.

Osmanlı ve Levanten mimarisi karışımından meydana gelen Neoklasik tarzda bir yapıdır. Bodrum, zemin, 1. kat ve çatı katından oluşmaktadır. Dikdörtgen planlı arka cephesi revaklı, avlulu 852 m²lik bir alanı kaplayan kâgir bir yapıdır.

1. katta Atatürk’ün kullanım odaları bulunmaktadır. Bunlar: Toplantı Salonu, Çalışma Odası, Yatak Odası, Misafir Odası, Berber Odası, Yaver Odası, Bekleme-Kabul Odası, Kütüphane, Yemek Odası ve Banyo’dur. Toplantı salonunda ortada yeşil çuhalı rulet masası ve etrafında 12 adet Cosmos marka sandalye yer almaktadır. Salon duvarlarına dayalı 10 adet küçük boy maun sandalyelerin arkalıklarındaki çini plakalar üzerinde Shakespeare’in eserlerinden kimi sahneler canlandırılmıştır.

İzmir Atatürk Müzesi iletişim

Adres: 1. Kordon (Atatürk Caddesi) üzerindedir.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi Ve Müzesi

Kent Müzesi, kentin tarihini görsel olarak sunan bir birimdir. Kent Arşivi aracılığıyla sergilerde kullanılan görsel materyaller, İzmirlilerin kent bilincine katkıda bulunmak açısından önem taşımaktadır. Kent tarihi ve kültürünün en geniş ve en parlak paylaşıma sahip vitrininin Kent Müzesi olduğu, son yıllarda dünya genelinde kabul edilen bir gerçek olarak dikkati çekmektedir. Bu müzeler bir anlamda kentsel belleğin gösteri sahnesidir. Dolayısıyla Kent Müzesi, sadece teşhir mekanı değil, aynı zamanda kültürel etkileşim ve yönelimin hakim olduğu bir kamusal alandır. Üstelik bu kamusal alanın nasıl düzenleneceğine karar vermek ve onu değiştirmek isteğe bağlıdır. Sergiler, istenildiğinde yeniden düzenlenebilmekte ve hedef kitlesine göre tekrar tekrar değiştirilebilmektedir. Bu nedenle İzmir Kent Müzesi, durağan bir obje müzesi olarak değil, sınırsız sayıda ve formda sergi yapılabilen bir “okunur müze” olarak tasarlanmıştır.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi Ve Müzesi iletişim

Telefon: 0(232) 293 39 00 – 01
E-posta: apikam@apikam.org.tr
Adres : Şair Eşref Bulvarı No: 1/A Çankaya – İZMİR

İzmir Mask Müzesi

Konak Belediyesi’nin butik müzecilik anlayışının 2. örneği olan İzmir Mask Müzesi, levanten kültürüne uygun inşa edilen tarihi bina restore edilmiş ve Konak Belediyesi tarafından Türkiye’nin ilk Mask Müzesi olarak 10 Mayıs 2011 tarihinde Alsancak semtinde ziyaretçilere açılmıştır.

Müze, Ritüel Masklar, Tiyatro Maskları, Anadolu Maskları, Ölüm Maskları ve İz Bırakanlar olmak üzere beş farklı kategoride yer alan ve toplamda 300’ün üzerinde yer alan geniş bir koleksiyona sahiptir. Müzeyi, pazar ve pazartesi hariç hergün 09.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

İzmir Mask Müzesi iletişim

Telefon: 0 232 465 31 07
Adres: 1448 Sok. No: 22 Alsancak  / İZMİR

Neşe ve Karikatür Müzesi

Konak Belediyesi’nin butik müzecilik anlayışının örneklerinden biri olan Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir’in ve Türkiye’nin görsel alandaki mizahi birikimini halkla buluşturmak amacıyla 1879 yılında inşa edilen tarihi bina restore edilerek 20 Ocak 2012 tarihinde açılmıştır.

Dünyaca ünlü karikatüristlerimizden Güngör Kabakçıoğlu, Eflatun Nuri Erkoç, Niyazi Yoltaş gibi ünlü isimlerin karikatürleri yanısıra karikatür konulu dergi ve kitaplar da koleksiyonumuz içerisinde yer almaktadır.

Müze koleksiyonunun yanı sıra düzenli olarak dünyaca ünlü karikatüristlerin eserlerinden oluşan ulusal ve uluslar arası sergiler açılmaktadır. Neşe ve Karikatür Müzesi bu özelliği ile “yaşayan müze” özelliğini taşımaktadır.

Neşe ve Karikatür Müzesi iletişim

Telefon: 0 232 465 31 05
Adres: Kıbrıs Şehitleri Cad. Yüzbaşı Şerafettin Bey Sok. No:9 Alsancak/İZMİR

Bahçeşehir Koleji Bilim Müzesi

Karşıyaka Belediyesi, Mavişehir’de mülkü kendisine ait 750 m² alanda faaliyet gösteren Ege’nin ilk bilim müzesini, Bahçeşehir Kolejleri işbirliği ile 11 Mart 2009 tarihinde imzalanan protokol ile açmıstır.

Müzede toplam 60 istasyon vardır.

Bahçeşehir Koleji Bilim Müzesi iletişim

Telefon: (0232) 324 60 60
Adres: Caher Dudayev Bulvarı Mavişehir/İZMİR

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …