Anasayfa » Sağlık » Kabızlık Nedir? Kabızlığa Ne İyi Gelir?
kabızlık

Kabızlık Nedir? Kabızlığa Ne İyi Gelir?

kabızlık, bir çeşit bağırsak sorunudur. Dışkılamanın sert ve zor olması durumuna denir. Bağırsak hareketinin yavaşlaması ve dışkılamada güçlük çekmek, kabızlık belirtilerindendir. Diğer kabızlık belirtileri;

  • Sert, kuru dışkı
  • Bağırsak hareketi ve dışkılama için ıkınma
  • Bağırsakları tamamen boşaltmamak
  • Bağırsak hareketleri ile birlikte az miktarda parlak kırmızı kanamaya neden olabilen hemoroid ya da anüsten küçük çıkıntılar olması
  • Sıklıkla sol tarafta karın ağrısı
  • Mide bulantısı

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık, çoğunlukla sıvı tüketimi gerektiren bir rahatsızlık olmakla birlikte, sindirimi kolay lifli gıdalar alınmasını da gerektirir. Meyve ve sebzeler, fasulye, nohut, mercimek gibi tahıllar kabızlığa iyi gelir. Ayrıca yürüyüş yapmak, kabızlığı hafifletir.

Günde en az 20 gram lifli gıda tüketilmesi gerekmektedir. Lifli gıdalara örnek ise; kepekli tahıllar, fasulye, mercimek, yulaf ezmesi, badem, arpadır. Bunun haricinde kuru veya taze kayısı da lif bakımından zengin meyveler arasındadır.

Yatmadan önce bir çorba kaşığı zeytin yağı tüketmek, bağırsak faaliyetlerini olumlu yönde etkiler. Ayrıca magnezyum açısından zengin olan pekmez de kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Pekmezin ekürisi tahin de kabızlığa iyi gelen gıdalardandır. Susam yağı bağırsakları nemlendirir.

Müshil kullanımı da kabızlık tedavileri arasındadır. Fakat uzun süre kullanımı, şişkinlik, gaz ve kramp gibi semptomlar oluşturarak rahatsız eder. Uzun süreli müshil kullanımı sakıncalıdır.

Yağ ve şekeri yüksek yiyecekler kabızlığı tetikler, zararlıdır. Bu yüzden bu tür gıdalardan kaçınmalısınız. Ayrıca hareketsiz kalmak, kabızlığı tetiklediği gibi, kabızlık dönemini daha zor atlatmanıza neden olur.

Doktora Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Ciddi bir ağrı veya kanama geçiriyorsanız veya rahatsızlığınız uzun süre devam etmişse,  en kısa sürede bir hastaneye başvurmak yararlıdır. Evde yapılan tedavilerin işe yaramadığı uzun süreli rahatsızlık durumlarında da doktora görünmek en mantıklı ve sağlıklı yoldur.

Sağlığınız, parayla satın alamayacağınız şeylerdendir. Bunun bilinciyle yaşamanızı, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmenizi temenni eder, geçmiş olsun dileklerimi sunarım…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Genel olarak verilen tavsiyeler de emzirme konusunda tavsiye edilen dönemde genel olarak, ilk ay yalnızca …

Bir yorum

  1. sürekli devam eden kabızlığın hemoroid (halk dilinde basur) yaptığını bilmiyordum bu bilgi son derece iyi oldu. Ayrıca muz, kayısı gibi lif yönünden zengin besinler tüketmenin kalın bağırsağı yumuşattığı bunla beraber kabızlığa iyi geldiğini belirtmek isterim. Kabızlık bebeklerde çok sık görülüyor ancak günümüzde yetişkinlerin yediği sağlıksız besinler örneğin fast food tarzı gıdalar da maalesef kabızlığa en büyük etkenler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.