nicola tesla

Kablosuz Enerjiye Işık Tutan Bilge, Nikola Tesla

Nikola Tesla’nın hayatından bahsetmeden, yüz yıl sonra bile zor anlayabildiğimiz kablosuz elektrik aktarımına değinmek yanlış olur…

Nikola Tesla Kimdir?

10 Temmuz 1856 doğumlu, Sırp asıllı, Fizikçi, elektro fizik uzmanı ve mucittir. Dünya’daki bilim ve teknoloji yapısını kökünden değiştirebilecek, kullanılan ve kullanılmayan deneye imza atmıştır. Alternatif akımı icat etmiştir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 300’e yakın patenti bulunmaktadır. New York’da ve birçok eyalette 10 Temmuz, Tesla Günü olarak kutlanır.

Çoğu kişi O’nu, Edison ile aralarında geçen çatışmalardan ibaret sanır…

tesla-ve-edison

O,   Elektron mikroskobu, enkandesan lamba, deşarj lambası, floresan lamba, neon lamba, alternatif akım, alternatif akım motoru, en gelişmiş vakum tüpleri, deniz altı torpidoları, röntgen( Wilhelm Röntgen’den üç yıl kadar önce) , doğru akımı alternatif akıma çevirmeyi , jeneratör, lazer, radyo(Marconi nin icat ettiği yazılır ne gariptir ki o radyonun çalışabilmesi için 17 Tesla icadına gerek duymaktadır) , Dünya’nın en güçlü vericisi, radar prensibini, ilk insan yapımı şimşek, MR ve daha nice icatın mucididir.

Kablosuz Elektrik İletimi Nasıl Oluyor?

Tesla bunun patenti için başvurusunu 1897 yılında yapmıştır. 20 Mart 1900 tarihli Patenti

Tesla’nın bulduğu ve kendi adıyla anılan Tesla Bobini; telgraf, radyo ve tv gibi cihazlarda elektrodinamik indüksiyon yöntemi kullanılır. Bugün de “kablosuz şarj” olarak bahsedilen işlem de bu elektrodinamik indüksiyona dayanır.

Tesla’ya göre enerjinin kablosuz transferi çok yüksek frekanslarda mümkün olabilirdi. Tesla düşük frekanslardaki merkezlerden aldığı elektrik gücünü milyonlarca kat fazlasına çıkarır, böylece elektriği dünyanın herhangi bir yerindeki alıcıya rahatlıkla gönderebileceğini düşünür. Tesla bu amaçla en iyi iletken olan yer küreyi model alır. Basit bir mantıkla yüksek değerdeki elektrik akımlarını topraklayan Tesla, bu akımı aynı yerden başka bir akımla destekler, böylece dalga gücünü giderek büyütür.Bu akım, dünyanın merkezinden geçerek geri döner ve küçük kuvvetlerin birleşmesiyle rezonanssal bir biçimde devasa bir dalga meydana getirir.

kablosuz

Tesla, 1899 yılında yaklaşık 50 km uzaklıktaki 200 adet 10 Kw’lık akkor ampülü kablosuz enerji transferiyle
yakmıştır. Tesla’nın amacı Dünya’nın heryerinde kablosuz elektriği kullanabilmekti. Bu yüzden 1901-1905 yılları arasında Wardenclyffe Kulesi‘ni inşa ettirdi. Ancak Tesla’nın en önemli mali destekçisi J.P Morgen’nın Tesla_circaenerjinin yok fiyata satılacağı gerekçesiyle projeden tüm desteğini çekmesiyle proje rafa kalkmıştır.

Tesla’nın en büyük zaafı da paraya değer vermemesidir.”Paranın başkaları için taşıdığı anlam, benim için birşey ifade etmiyor” diyen Tesla, çoğu fikrini mali destek bulamadığı için gerçekleştirememiştir.

Sıradışı bir karaktere sahip olan Nikola Tesla, hayatının son yıllarını da borçlarından kaçmak için sürekli otel değiştirerek geçirmiştir. 7 Ocak 1943 yılında bir otel odasında ölü olarak bulunmuştur. Tesla’nın o yıllar üzerinde çalıştığı bütün projelerine ABD hükümeti el koymuştur. Hâla aydınlanamayan icatları, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü tarafından incelenmektedir. Tesla’dan geriye kalan çalışmalara devam edilmekte, bazı teknolojilerinin geliştirildiği söylenilmektedir.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …