kafein saç büyümesine

Kafein Saç Büyümesine Yardımcı Olur mu?

Kafein saç büyümesini teşvik eder mi? Yapılan bir çalışma, kafein açısından zengin şampuanlarla saç yıkamanın, kellikten muzdarip kadın veya erkeklerde saç büyümesini uyarmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu araştırmaya, kafeinin saç üzerindeki etkisine ait detaylara göz atalım.

Journal of Radiological Protection’ isimli dünyaca ünlü dergide rapor edilen 2002 tarihli bir araştırma, kanserden etkilenen farelerin, tedaviden önce kafeine maruz kaldıklarında radyasyon tedavisinden sonra saç dökülmesinde bir azalma gösterdiğini buldu.

Kahve, uyanıklığı artıran ve uyanık kalmasına yardımcı olan uyarıcı etkileriyle uzun zamandır bilinmektedir. Bir fincan kahvede bulunan yüksek miktarda kafein, bu uyanıklık hissinin verilmesinden sorumludur. Saç foliküllerinin (saç köklerini içeren keseler) kafein içeren solüsyonlara konduğunda bir büyüme dönemi gösterdiği gözlemlenmiştir.

Aşağıdaki başlıkta kafeinin saç dökülmesi ile mücadelede etkili olduğunu gösteren çalışma üzerinde daha fazla ayrıntı verilmektedir.

Kafein ve Saç Büyümesi

Uluslararası Dermatoloji Dergisi’nin Ocak 2007 sayısında, kafeinin saç büyümesini iyileştirmede yararlı olduğunu gözlemledi. Alman araştırmacılar tarafından yapılan çalışma, kafeinin saç büyümesi üzerinde uyarıcı bir etki gösterdiğini keşfetti. Sonuç olarak, kafeinin bir şampuan şeklinde harici uygulaması, hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesi sorunlarını tedavi etmek için işe yarayabilir.

Çalışmada, göz önünde bulundurulan denekler, yaygın bir saç dökülmesi biçimi olan androjenetik alopesi (AGA) tanısı alan orta yaşlı erkeklerdi. Araştırmacılar, androjenetik alopesi erken evrelerinde olan 14 erkeğin saç kökü içeren kafa derisi biyopsilerini çıkardılar. Saç folikülleri farklı miktarlarda kafein içeren test tüplerinde büyütülmüştür. Bu saç köklerinden bazıları, hem kafein hem de saç büyümesini bozduğu bilinen 5 ug / ml dihidrotestosteron (DHT) içeren test tüplerinde yetiştirildi. 8 günlük bir süreden sonra, saç köklerindeki saç büyüme miktarı incelenmiştir.

Çalışma Sonuçları

Sonuçlar cesaret vericiydi ve kafeinin saç foliküllerinin büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Sadece kafein içeren test tüplerinde büyüme en yüksekti (yaklaşık %46). Ayrıca, bir DHT ortamında (kafein ve DHT konsantrasyonu içeren test tüpü) tutulmasına rağmen, saç folikülleri belirgin bir büyüme gösterdi. Bu, kafeinin DHT’nin saç folikülü büyümesi üzerindeki olumsuz etkisini baskılayabildiği anlamına gelmektedir. Ayrıca, sadece kafeine yerleştirilen saçların yaşam döngüsünde %37’lik bir artış oldu. Dahası, saç uzunluğu da %33 ila 40 oranında arttı. Araştırmacılar, kafeinin saç büyümesi ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğu ve androjenetik alopesi tedavisinde yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

Kahve İçme ve Saç Büyümesi

Kafeinin saç foliküllerinin büyümesi üzerindeki olumlu etkisini göz önünde bulundurarak, çalışmada gözlemlendiği gibi, gün boyunca kahve alımını arttırmanın saç büyümesini artırmaya yardımcı olacağını düşünebilirsiniz. Ne yazık ki, bu saç dökülmesi sorunlarını düzeltmek için hiçbir şekilde yardımcı olmayacaktır. İstenilen sonucu elde etmek için 50 ila 60 fincan (yaklaşık 6.000 mg kafein) kahve içmek gerekebilir. Bununla birlikte, çok fazla kahve içtikten sonra, bir kişinin kalp krizinden ölmesi muhtemeldir. Bu nedenle oral kafein alımı, iddia edilen faydaları deneyimlemek için kullanılamaz.

Kafein İçeren Şampuanlar

Kafein, saç foliküllerine nüfuz edecek şekilde harici olarak uygulamak güvenli bir seçenektir. Masaj yoluyla saç derisine uygulama, saç foliküllerinden kafeinin daha hızlı emilmesini sağlar, bu da saç büyümesini arttırmak için işe yarayabilir.

Kafein bazlı şampuan kullanmak iyi bir seçenektir. Çalışmada kaydedilen umut verici sonuçlar göz önüne alındığında, kafeinin androjenetik alopesi tedavisinde yardımcı olması muhtemeldir.

Evde kafeinli şampuan da yapabilirsiniz. Normal şampuanınıza bir miktar sıvı kafein karıştırın. Kafein emilimini kolaylaştırmak için şampuanlama sırasında kafa derisine en az 2 dakika hafifçe masaj yaptığınızdan emin olun. Bu şampuanların saç foliküllerini büyüme evrelerini uzatmaya yardımcı olan DHT’nin kötü etkilerinden koruduğuna inanılmaktadır. Bu, saç uzama oranını arttırmaya ve erken saç dökülmesinden kurtulmaya katkıda bulunabilir.

Soğuk demlenmiş kahve uygulamak, saçlarının sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabilir. Kullanım için bir bardak filtre kahve demleyin ve soğumasını bekleyin. Bir sprey şişesine aktarın. Şampuanı saçınızdan yıkadıktan sonra bu soğuk demlenmiş kahveyi uygulamanız gerekir. Saçlar hala ıslakken, kahveyi kafa derinize püskürtün ve hafifçe masaj yapın. Masajı bitirdikten sonra birkaç dakika bekleyin ve sonunda duşta durulayın.

Kafein saç büyümesi üzerinde etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Daha kalın, daha dolgun görünümlü saçlar elde etmek kafeinli şampuanları kullanabilirsiniz. Kahve ile Güzellik Sırları yazısında kahve ile hazırlanan maske tariflerine yer verilmiştir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …