kalorifer petekleri hava alma

Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınır?

Öğrenci evlerinin vazgeçilmezi olan ve fatura dostu olarak bilinen kaloriferler, doğalgazla beraber kullanıldığı için de ısınma yönünden en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Fakat bazı sebeplerden dolayı kaloriferi ne kadar açarsanız açın, bulunduğunuz ortam ısınamayabiliyor. Bunun nedeni bir arıza değil, kalorifer peteklerinde oluşan havalardır. Petekte oluşan hava, peteğin her alanına dolarak, ısınmanın önüne geçer. Özellikle alt taraftan başlayan hava, peteği zamanla doldurarak sıcak suya hiçbir şekilde geçit vermemeye başlar ve kaloriferin her yeri buz gibi olur. Peki kaloriferdeki havalar nasıl alınmalıdır?

Kalorifer Peteklerinin Havası Nasıl Alınmalıdır?

Kalorifer peteklerinin içerisine hava dolmasının nedenlerini saymakla bitiremeyiz. Peteğe doğalgaz üzerinden su bastığımız zaman bile, suyla gelen hava kendisine kolaylıkla yer edinebilir ve ısınmanın tamamen önüne geçebilir. Fakat kalorifer havasını almak oldukça basittir ve herkes tarafından da kolaylıkla uygulanabilir.

purjör anahtarı

Purjör Anahtarı Alın

Purjör anahtarı, peteğin havasının kontrol edilmesi için üretilen petek anahtarıdır. Peteğin sağ üst köşesinde, bir anahtar girişi bulunur. Edindiğiniz purjör anahtarı ise bu girişe tam uyumludur ve bu giriş sayesinde kalorifer havasını rahatlıkla alabilirsiniz. Kalorifer peteğindeki havayı boşaltmak kolay olsa da, bir o kadar tehlikelidir. Çünkü hava alınırken aşırı açılan anahtar girişi, suyun fazla gelmesine ve hatta kaloriferin patlamasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden purjör anahtarını girişe taktığınız zaman, hafifçe çevirmeniz yeterli olacaktır.

Su Basmayı Unutmayın!

Kalorifer peteğinizin havasını alırken, aynı zamanda su da havayla beraber dışarıya çıkacaktır. Tamamen su gelmeye başladığında ise, petekte artık hava kalmadığını anlayabilirsiniz. Fakat, hava almaya başladığınız zaman kombi içerisindeki göstergeye dikkat etmelisiniz. Kalorifer peteği göstergesindeki sayaç, sizin peteklerdeki su oranınızı gösterir. Hava alırken, suyu da çıkardığınız için bu su oranı düşüş yaşayacaktır. Oldukça can sıkacak sonlarla karşılaşmamak için, bir yandan hava alırken öbür yandan da su ayarını dengede tutmaya çalışacaksınız. Böylece sağlıklı bir şekilde kalorifer peteğinin havasını alabilirsiniz.

Eğer kalorifer peteği için purjör anahtarı bulamadıysanız, bu durumu düz tornavida ucuyla da kurtarabilirsiniz. En yakın nalbura giderek purjör anahtarını da kolayca edinebilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …