Kamera Sistemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KAMERA SİSTEMLERİ

Eski çağlardan beri insanlar kendilerini korumak istemişlerdir. O zamandan bu yana bu istek hızla bir ihtiyaca dönüşmüştür. İnsanların evlerini, iş yerlerini, depolarını, maddi ve manevi değerlerini korumak için çeşitli yöntemler denemişlerdir. Bunlardan en önemli olanı güvenlik sistemleridir. Bu güvenlik sistemleri alarm sistemleri ve kamera sistemleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişilerin büyük emeklerle elde ettikleri maddi eşyaların zarar görmemesi için kullanılan bu sistemler oldukça etkilidir. Bu sistemlerde kendi içlerinde bölümlere ayrılmaktadır. Alarm sistemlerinden biri olan soygun ihbar alarm sistemi hırsızlar için caydırıcı bir etkidir. Bu sistem devreye girdiğinde alarm haber alma merkezi gerekli tedbirleri alır. Merkez olayın tespitini yaptıktan sonra polis, jandarma, itfaiye ve işyeri sahiplerine hemen bilgi verir. Bu sayede gereken önlemler hızla alınmış olur. Alarm sistemini kısaca anlatmak gerekirse sistemin beyni bir alarm panelidir. Bu panele bağlanan istenilen özellikteki detektörler ve siren ünitesinden oluşur. Bu sistem şifre yazarak devreye alınır.

Alarm Sistemi Hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse, bu alarm sistemleri müşterinin yaşam tarzına göre yapılmaktadır. Örneğin hareket eden canlıların algılanması, cam kırılması ve darbelerin algılanması, gaz kaçaklarının, dumanın, yüksek ısının algılanması, kapı ve pencerelerin açılması alarmın çalışmasına sebep olur. Burada dikkat edilmesi gereken şey müşterinin hareket tarzına göre bu yaşanabilecek olayların ne zaman alarm olarak algılanacağına karar verilmesidir. Keşif sonunda tespit edilen tehlikeler doğrultusunda sistem düzenlenir. Alarm sistemini beş ana bölümde incelemek mümkündür. Algılayıcılar-detektörler, Alarm paneli, Uyarıcılar, Sistem kontrol-kumanda araçları, Bunlar arasındaki bağlantı tesisatıdır.

Kamera sistemlerinden bahsetmek gerekirse, kamera her alanda kullanılmakta olan bir güvenlik sistemidir. Elektronik güvenlik sistemi günümüzde en çok kullanılan sistemdir ve oldukça fazla talep görmektedir. Dışarıya çıktığımızda iş yeri, kamu kurumu, ev, topluma tahsis edilmiş alanlar, sokak başları gibi yerlerde güvenlik kameralarıyla karşılaşırız. Bunun nedeni güvenlik ihtiyacıdır. Özellikle kalabalık şehirlerde güvenliğin sağlanması ancak bu sistemlerin varlığıyla mümkün olmaktadır. Kamera sistemleri iki farklı temel yapıdadır. Birincisi analog güvenlik kamera sistemidir. Diğeri ise ip güvenlik kamera sistemidir. Analog güvenlik kamera sistemleri 15 yıldır faaliyet göstermektedir.

Fakat ip kamera sistemi son birkaç yılda gelişip ciddi atılım yapmıştır. Türkiyede her iki sistemde oldukça fazla kullanılmaktadır. Ancak analog sistemi küçük projelerden ileri gidememektedir. Ip donanım sistemi ise orta ve büyük çaplı cctv kamera sistemi projelerinde kullanılmaktadır. İp kamera ürünleri teknolojik açıdan analog sistemlerden çok daha yüksek teknolojiye sahip olan ürünlerdir. Fiyat açısından bakıldığında iki sistem karşılaştırıldığında, teknolojik üstünlüklerinden dolayı ip donanım sistemlerinin fiyatı daha yüksektir. Teknolojiyi daha verimli kullanmak isteyen müşteri bu iki sistem arasındaki fiyat farkını pek dikkate almayacak, onun için en verimlisini tercih edecektir. Sistemlerin tercihi müşterinin ne istediğine de bağlıdır. Yüksek kalite ve memnuniyet en yüksek seviyede yakalanmalıdır. İp güvenlik donanım sistemleri yüksek çözünürlük, kayıttaki genişleyebilir üstün teknolojik özelliklerden dolayı analog sistemi geçmiştir. İp donanım sistemlerinde HD ve FullHD çözünürlükler oldukça iyidir. Bu iki sistemin dışında birde AHD kamera sistemi vardır. İP, AHD, ANALOG (CCTV) sistemlerinde akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlardan internet aracılığı ile uzaktan istediğiniz yerin ve bölgenin izlemesini yapabilirsiniz. İş yerinize kurduğunuz bu sistemlerden biriyle istediğiniz an oranın görüntüsüne ulaşabilirsiniz. Bu üç sistemin özellikleri kısaca;

İp kamera sistemi

Günümüzde en çok kullanılan sistemdir. İşlevleri diğerlerine göre daha fazladır. Tamamen network ağına katılarak çalışır ve bilgisayar tabanlıdır. İp kameraların en önemli özelliği kayıt cihazına ihtiyaç duymadan da çalışabilen tek güvenlik kamera sistemi olmasıdır. Sürekli olarak yenilenmekte ve çağın gereksinimlerine yanıt vermektedir.

Ahd kamera sistemi

Bu sistem CCTV alt yapısına ve İp alt yapısına uygun çalışan bir sistemdir. Sistem HD görüntü kalitesine sahiptir. Ahd kayıt cihazına 3 tür kamerada bağlanılabiliyor. Hd görüntüsüne sahip olması müşterinin ihtiyacı doğrultusunda bir alternatiftir.

Cctv analog kamera sistemleri

CCTV bilinen en eski yapıdır. Kayıt sisteminin görüntü kalitesi orta düzeydedir ve genellikle çalışanları denetlemek amacıyla kullanılmaktadır. Çalışanın işe geliş saati ve işten çıkış saati talebinin karşılanması amaçlı kullanılan bir sistemdir. Diğer kamera sistemlerinden biraz daha alt kademededir.

 

Yazı Kaynak : www.asyatelekom.net

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …