Karantina İçin Seçilmiş 8 Klasik Film Önerisi

Bu senenin başlaması ile birlikte insanlık tarihinde de yer alacak felaketlerle karşılaşmış olduk. Son olarak yüzyılda bir başa gelen dünya salgını ile de haftalar önce kendimizi kişisel karantinaya kapatmış bulunuyoruz. Elbette her şeyin başı sağlık ve bu virüsten korunmak için yapabileceğimiz en mantıklı hareket evde kalmak. Peki etrafımızda tüm bu olumsuzluklar olurken akıl sağlığımızı korumak ve bu süreci verimli hale getirmek için evde yapabileceğimiz etkinlikle neler? Bu etkinliklerin en başında hem hijyen hem de kişisel bakımlar gelse de bu süreçte genel kültürüne de katkı sağlamak isteyenler için dizi ve film izlemek en verimli seçenekler arasında.

Teknoloji ve internetin hayatımızı kolaylaştırdığı su götürmez bir gerçek. Dizi ve film izleme platformları sayesinde artık zengin içeriklere ulaşmak bir hayli kolay. Fakat bu kolaylık aynı zamanda ilginizi çekmeyecek bir çok prodüksiyonu da içerisinde barındırmakta. İyi bir film izlemek isteyen seyirci için seçenek ne kadar çok artarsa kaliteli ürünü seçmek de o kadar zorlaşıyor. Bu durumda bir çok platform en popüler dizi ve film örneklerini anasayfada öneri olarak sunsa da çoğu kişi için bu seçenekler de hayal kırıklığı ile sonuçlanıyor.

Bizler de bu zorlu sürece katkıda bulunabilmek adına, evde bulunduğunuz süre boyunca izleyip de pişman olmayacağınız filmleri ve konularını sizler için derledik. İyi bir film arayışında olanlar için daha iyi bir hizmet olabilir mi?

Bugün Aslında Dündü

Orijinal ismi ile Groundhog Day olarak bilinen bu film 1993 yapımı olmasına rağmen günümüzde de en sevilen filmler arasınd yer almaktadır. Evrensel film değerlendirme platformu olan IMDB tarafından aldığı 8.1 puan da bunu kanıtlamak için yeterli diyebiliriz. Konu olarak, hayatının geri kalanını çok kötü geçirdiği bir günü yaşamakla sürdürmekte olan bir adamın maceralarını içeriyor. Groundhog Day isimli şenlik gününde Punxsutawney kasabasına ulaşan hava durumu spikeri olan Connors, film boyunca hayatının aşkı olan kadını tekrar kazanmaya çalışırken sizin de kalbinizi ısıtacak. Yönetmenliğini Harold Ramis’in üstlendiği ve başrollerinde Andie MacDowell, Bill Murray, Stephen Tobolowsky gibi ünlü oyuncuların yer aldığı Bugün Aslında Dündü isimli bu filmi izlerken gününüzün neşelendiğini hissedeceksiniz.

Harry ile Sally Tanışınca

Harry ile Sally Tanışınca

Listemize yine eski yapım ve klasikleşmiş filmlerden devam ediyoruz. Harry ile Sally Tanışınca yani ingilizce ismi ile When Harry Met Sally, ilk dakikadan içinizi ısıtacak filmler arasında yer almakta. Her ne kadar komedi türü ile bilinse de aslında içerisinde kadın-erkek ilişkilerine dair bir çok fikir barındıran bu film aynı zamanda düşündürücüdür de. Chicago’dan New York şehrine yaptıkları uzun yolculuk sırasında tanışan Sally Albright ve Harry Burns isimli başrol karakterlerimiz, kadın ve erkeğin aralarında cinsel bir dürtü olmadan arkadaş kalıp kalamayacaklarına dair bir tartışmada kavga ederek ayrılırlar. Bu büyük kavganın üzerinden 5 yıl geçtiğinde karşılaşan çiftimiz arkadaş olarak yola devam ederek bizleri de sürükleyen maceralarına atılırlar. Meg Ryan gibi başarılı bir oyuncuya başrol olarak Billy Crystal’ın eşlik ettiği bu tatlı hikayeyi mutlaka izlenecekler listenize eklemelelisiniz.

Can Dostum

Can Dostum

Günümüzde hem eski hem de yeni nesilin favorileri arasında bulunan Can Dostum filmi, bir matematik filozofu olan Will Hunting’in geçmişte çektiği acıları konu alırken aynı zamanda kendisinin yine matematik profesörü olan Lambeau ile tanışarak hayatını değiştirmesi işleniyor. Arkadaş çevresi sebebiyle başını sürekli belaya sokan bu zeki adam, hem anlayışlı hem de sabırlı olan profesör tarafından kurtarılmak ister. Profesörün ise bunun için iki adet şartı vardır; ilki hiçbir matematik dersini kaçırmaması, ikincisi ise psikolojik bir yardım almasıdır. Böylece seyirci harcanmak üzere olan başrol karakterimizin ruhsal problemleri ile savaşına ve üstesinden gelme serüvenine dahil olmaktadır.

Özellikle ruhsal sağlığımızı korumakta zorlandığımız bu karantina döneminde bizlere umut olabilecek bu sıcak hikayede karşımızda elbette en ünlü aktörler vardır. Robin Williams, Chris Britton ve Matt Damon’un bizleri davet ettiği İngilizce ismi ile bilinen Good Will Hunting filmini aileniz ile birlikte de keyifle izleyebilirsiniz.

Küçük Gün Işığım

Küçük Gün Işığım

Hem drama hem de komedi türlerindeki klasiklere listemizde yer verirken aile filmleri kategorisini es geçmek de elbette olmaz. Paul Dano, Abigail Breslin ve Greg Kinnear’ın başrollerini paylaştığı bu filmi belki de Little Miss Sunshine ismi ile duymuş olabilirsiniz. 2006 yılında yayına sunulan film, Amerika ekranlarında anlamlı humanist mesajları insanlara komedi yoluyla iletek ve bir aile komedisi olan Küçük Gün Işığım’ı konu alır. Tüm ailenin eski bir karavana atlayarak en güzel hayallerini gerçekleştirmek için California’ya yola çıkarak atıldığı maceralara tanık olacağımız bu hikaye IMDB sitesinde 7.9 puan alarak da seyirci onayı almıştır. İçinde bulundurduğu sımsıcak detaylar ile bu filmde kendinizden bir parça bulmanız çok kolay olacak.

Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

Yukarıda bahsettiğimiz klasiklerden farklı olarak günümüzde daha yakın bir yapım yılına sahip olan Moonrise Kingdom filmi 2012 yılında seyirci ile buluşmuştur. Aynı yılda gerçekleşen Cannes Film Festivali’nde açılış filmi olarak sunulan bu film o dakikadan itibaren dünyada büyük bir yankı uyanmıştır. Hem komedi hem dram hem de romantik unsurları içerisinde barındıran Moonrise Kingdom, küçük bir kasabadan kaçan genç aşıkların hikayesini anlatırken aynı zamanda onları bulmak için tüm imkanları seferber eden kasaba halkını da hikayenin ortasına koyar. Daha öncesinde imza attığı tüm Wes Anderson filmleri gibi başarılı yapımlar arasında alan Moonrise Kingdom’ın başrollerini Edward Norton, Bruce Willis ve Billy Murray gibi tecrübeli oyuncular üstlenmektedir.

Nebraska

Nebraska

İzlediğimiz filmlerden de bildiğimiz üzere komedi ve dram türünü iyi bir hikaye ile birleştirmek oldukça zor bir iştir. Fakat, yaşı ilerlemeye başlamış alkol bağımlısı bir babanın piyangoyu kazanması üzerine ödülü almak üzere çıktığı yolculuğu konu alır. Alkol alışkanlığı sebebiyle kimsenin ödül kazandığına inanmadığı Woody Grant karakterine genç yaştaki oğlu eşlik ederek bu macerayı eğlenceli bir hale dönüştürür. Will Forte, June Squibb ve Bruce Dern’in karakterlere hayat verdiği 2013 yılı yağımı bu film ile evde çok keyifli bir 2 saat geçirmeniz mümkün.

büyük balık

Büyük Balık

Başrollerini Jessica Lange, Albert Finney ve Ewan McGregor’un paylaştığı bu filmin yönetmenliğini ise Tim Burton üstlenmiştir. Kanser hastalığı sebebi ile ölmek üzere olan babasına dönen William Bloom isimli karakterin hayat hikayesini anlatmaktadır. Daha öncesinde çok da yakın bir ilişkiye sahip olmadığı babası ile ilgili farklı gerçekler öğrenen William, bu hikayeye ait öyküleri biriktirmeye ve tüm hikayeyi çözmek için çalışmaya başlar. Daniel Wallace’ın Big Fish isimli kitabından derlenen ve IMDB tarafından 8.0 puan alan bu filmi izlemek kesinlikle zaman kaybı olmayacaktır.

Benden Bu Kadar

Benden Bu Kadar

Belki de çok fazla insanın bilmediği ama 1997 yapımı klasiklerinden biri olan Benden Bu Kadar filmi mutsuzluğu kabullenmiş üç karakterin birlikte gerçekleştirdiği maceralarını konu almakta. Özellikle ruhsal sağlığının çok yerinde olmayan, huysuz ve saplantılılı bir roman yazarının hayatından kesitler sunan film, ilginç karakter tasvirleri ve hikayeyi ortaya konuş tarzı ile diğerlerinden ayırıyor. Filmin yönetmen koltuğunda James Brooks otururken karakterlere hayat veren başroller ise Helen Hunt, Greg Kinnear ve Jack Nicholson gibi ünlü isimlerden oluşuyor. Bir filmi izlerken hem hikayeye hem de karakter çözümlemesine odaklananlardansanız bu filmi beğeneceğinize eminiz.

Evlerde oturmak zorunda kaldığınız bu zorlu süreçte iyi filmler izleyerek ruhsal sağlığınıza katkıda bulunabilmek adına yukarıdaki listeyi hazırladık. Umuyoruz ki herbirini beğenerek izler ve bu alışılması zor zmaanları en kolay şekilde atlatırsınız. Şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

dünyanın ilk sineması

Dünyanın İlk Sineması Nerededir?

Gerçek anlamı ile seyirciler için ilk sinema 2 Nisan 1902 yılında Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde …