Kayseri Gezi Rehberi

Merkezinden en ücra köşesine kadar tarih ve medeniyet kokan Kayseri gezilecek yerler açısından, İç Anadolu Bölgesi’ndeki en zengin illerimiz arasında yer almaktadır.

Başta Selçuklu medeniyeti olmak üzere farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapması, Kayseri’yi adeta bir kültür ve tarih mirasçısı şehir haline getirmektedir. Öyle ki Kayseri Cumhuriyet Meydanında ve bu meydana yakın olanı konumlarda bulunan tarihi yapıların arası, sadece birkaç dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

Bunun yanında onlarca tarihi yapının yine şehir merkezinde bulunması da, Kayseri’yi turizm bakımından büyük bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Gerek ilçeleri ve gerekse il merkezi olarak Kayseri’de gezilecek yerler sayısı, oldukça fazladır.

Kayseri Gezilecek Yerler

kayseri cumhuriyet meydanı

Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Oldukça geniş bir meydana sahip olan Kayseri, adeta tarih fışkıran bir merkez konumundadır. Cumhuriyet Meydanı ve çevresinde birbirine birkaç dakikalık yürüme mesafesinde, onlarca tarihi yapıyı bulabilirsiniz.

Buradaki tarihi yapıların önemli bir kısmı Selçuklu dönemine ait olup, farklı dönemlerden kalma tarihi yapılarda yer almaktadır. Bu yapıların tamamına yakınına, aşağıda ayrı ayrı değendik.

Ali Dağı Yeraltı Şehri

Ali Dağı Yeraltı Şehri ve Yamaç Paraşütü Alanı

Yamaç paraşütü için Türkiye’de en elverişli yerlerden biri olan Ali Dağı, Kayseri’nin Talas ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. Erciyes Dağı’nın heybeti ile komşu olan Ali Dağı’nda, hava şartlarının elverişli olduğu her zaman yamaç paraşütü yaparak Talas ilçesi semalarında süzülen insanları görebilirsiniz.

Ayrıca Ali Dağı’nın eteklerinde bulunan yeraltı şehri de, bölgenin önemli turizm merkezlerinden biridir. 3. Yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen yeraltı şehrinin farklı bölmeleri ve duvarlarındaki figürler, oldukça ilgi çekicidir.

Bizans imparatorluğu döneminde yapıldığı düşünülen yeraltı şehri belediye çalışmaları ile ışıklandırılmış olup, daha görkemli bir hal almıştır. Yeraltı şehrinin yapılış amacı ise, o dönemlerde Hristiyanların kendilerine baskı yapan hükümdarlardan kaçarak dinini daha güvenli bir şekilde yaşamaktır.

Cami Kebir

Ulu cami olarak da bilinen cami kebir, şehir merkezinde bulunan tarihi yapılardan biridir. Danişment hükümdarı olan Melik Mehmet Gazi talimatıyla inşa edilen cami kebir, Kayseri’nin en büyük ve en ünlü camileri arasındadır.

Anlatılanlara göre, bu caminin ilginç bir hikâyesi vardır. Danişment hükümdarı caminin tamamen kendi hayrı olarak yaptırılmasını istediği için, cami ustalarından halktan kesinlikle bağış almamalarını ister. Ancak yoksul dul bir kadın yanında 7 tuğla getirerek, tuğlaları bağış yapmak ister. Ustalar ise hükümdarın emrini kadına iletirler ve tuğlaları almazlar.

Hükümdar o gece rüyasında yaşlı bir kadını üzdüğünü ve ustalarla kadın arasında yaşanan olayları görür. Ustaları çağırarak durumun aslanı öğrenen hükümdar, görevlilere talimat vererek yaşlı kadını bulmalarını ister. Yaşlı kadının bulunduktan sonra hükümdar kadının elini öperek “Anneciğim kusura bakma, benim amacım sizi üzmek değildir. Halkımız yoksul olduğu için sizlere yük olmamak adına böyle bir karar aldık. Tuğlaları verirsen, caminin en güzel yerine koyarız” diyerek yoksul kadının tuğlalarını cami inşaatı esnasında kullanırlar.

Kapalıçarşı Kayseri
Kapalıçarşı

Kapalıçarşı

İlk olarak Selçuklu döneminde bir kısmı yaptırılan Kapalıçarşı, daha sonrasında Osmanlı döneminde yapılan çeşitli eklemeler ile günümüzdeki halini almıştır. İstanbul kapalı çarşıdan sonra Türkiye’nin en büyük kapalı çarşısı olarak bilinen Kayseri’de ki bu tarihi yapı, içerisinde bulunan yüzlerce dükkânda yöresel ürünlerin yanı sıra ayakkabı ve kıyafet gibi ürünlerin satışının yapıldığı dükkânlara hizmet vermektedir.

Toplam 18 giriş kapısına sahip olan Kayseri kapalı çarşı, 16 sokaktan oluşmaktadır. Kayseri Cumhuriyet Meydanında bulunan tarihi yapı, yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Özellikle Bizans dönemi eserleri ait olmak üzere birçok tarihi eserin sergilendiği Kayseri Arkeoloji Müzesi, 1969 yılında hizmete açılmıştır.

Sultan Sazlığı

Kayseri denince akla gelen yerlerden biri olan sultan sazlığı, Kayseri gezilecek yerler listesinde birçok gezginin liste başı yaptığı yerlerden biridir. İl merkezinden 70 kilometre uzaklıkta bulunan bu kuş cenneti, ülkemizin en önemli ve büyük kuş cennetlerinden biridir. 300’den fazla kuş çeşidinin olduğu bilinen Sultan Sazlığı, doğa fotoğrafçıları ve kuş gözlemcileri tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Kurşunlu Camii

Osmanlı döneminde yaptırılan ve Mimar Sinan’ın şehirdeki önemli eserlerinden biri olan kurşun camii, Cumhuriyet Meydanı ile Düvenönü arasında bir parkın içerisinde yer almaktadır. Kayseri gezi rehberi listelerinde yer verilen tarihi cami, kubbesinin kursundan yapılması sebebiyle bu isimle anılmaktadır.

Avgunlu Medresesi

Kayseri’nin şehir merkezinde bulunan birçok medreseden biri olan Avgunlu medresesi, şehirdeki Selçuklu eserlerinden biridir. Kayseri’nin en büyük parklarından biri olan Mimar Sinan Parkı içerisinde yer alan tarihi medrese, bir kitabevi tarafından kafe ve kültür merkezi olarak işletilmektedir.

Sahabiye Medresesi

Kayseri il merkezinde bulunan medrese, ilk 167 yılında inşa edilmiştir. Bir Selçuklu vezirinin talimatıyla yaptırılan Sahabiye medresesi, Kayseri gezilecek yerler arasında yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

Hacı Kılıç Medresesi

İstasyon caddesinde bulunan medrese, şehir merkezinde bulunmaktadır. Şehir merkezinde merkez Kocasinan ilçesinde bulunan tarihi medrese, Selçuklu döneminde yaptırılmıştır.

Tarihi yapı halen, cami olarak hizmet vermekte olup oldukça görkemli bir görünüme sahiptir.

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi
Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi

Selçuklu hükümdarının kız kardeşinin amansız bir hastalığa yakalanması ve bunun üzerine talimat vermesiyle bir sağlık merkezi olarak yaptırılan tarihi yapı, 1206 yılında inşa edilmiştir.

Günümüzde ise tıp müzesi olarak hizmet veren tarihi şifahane içerisinde, özellikle geçmiş dönemlerdeki tıbbi aletler sergilenmektedir.

Ahi Evran Müzesi

Osmanlı döneminde yaptırılan Ahi Evran Müzesi, Türkiye’nin ilk Ahi Evran Müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Farklı mesleklere ait onlarca tarihi belge ve eser, bu müze içerisinde sergilenmektedir. Kayseri’nin il meydanından yaklaşık 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan müze, şehre gelenlerin ilgisini çekmektedir.

Hunat Hatun Medresesi

Kayseri Kalesi’nin tam karşısında şehir merkezinde yer alan Hunat Hatun Medresesi, aslında büyük bir külliye şeklinde yaptırılmıştır. Hamam, cami ve medrese gibi farklı yapıların yan yana bulunduğu Hunat Hatun Medresesi, Selçuklu hükümdarının eşi Mahberi Hunat Hatun emri ile 1237 senesinde yaptırılmıştır.

Tarihi cami ve hamam aynı amaçla kullanılırken, medrese ise, cafe ve hediyelik eşya dükkânlarının kullanımına sunulmuştur.

Kayseri Kalesi

Tüm ihtişamıyla Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Kayseri kalesi, milattan önce 238 yılında yapımına başlanmış ve ancak 244 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Geçmiş yıllarda kalenin iç kısmında küçük baraka ve dükkânlar şeklinde satışlarının yapıldığı yerler bulunurken, buralar kaldırılarak 2019 yılında kale içi kültür ve sosyal aktivite merkezi şeklinde yeniden hizmete açılmıştır. Kale içerisinde şu anda müze ve kafe gibi farklı alanlar bulunmaktadır.

Agios Prokopios Kilisesi

Dünyaca ünlü Türk mimarlarından biri olan Mimar Sinan’ın doğduğu Ağırnas kasabasında yer alan kilise, 1857 yılında Osmanlı döneminde yaptırılmıştır. Mimarisi ve tarihi özellikleri ile Kayseri’de gezilecek yerler arasında daha çok yabancı turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir.

Yaman Dede Camii

1886 senesinde sultan Abdülhamit han tarafından verilen izin ile kilise olarak yaptırılan yapı, 1925 yılında yaman dede camii ismi ile camiye çevrilmiştir. Günümüzde turistik olarak değerlendirilen yaman dede camii, Kayseri’nin en sosyal ilçelerinden biri olan Talas ilçesinde bulunmaktadır.

Soğanlı Vadisi

Dünya genelinde üne sahip olan soğanlı vadisi, içerisinde kaya mezarları ve kiliselerin bulunduğu bir yerdir. Sarıoğlan ilçesinde yer alan soğanlı vadisi, yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen yerler arasındadır.

Döner Kümbet

1276 senesinde yaptırılan Selçuklu eserleri arasındaki döner kümbet, klasik Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. Şehir merkezinde Cumhuriyet Meydanı’na yürüme mesafesinde olan kümbetin giriş ve iç kısmında bulunan figürler oldukça dikkat çekicidir.

Erciyes Dağı

Erciyes Dağı ve Erciyes Kayak Merkezi

Ülkemizin kış turizmine önemli katkılarda bulunan Erciyes dağı ve kayak merkezi, Kayseri gezilecek yerler arasında daha çok kış aylarında ilgi görmektedir.

Kayak tesislerinin bulunduğu Erciyes kayak merkezi, kayak yapmanın yanı sıra farklı dağcılık sporları için de son derece elverişli bir mekândır.

Bürüngüz Camii

Cumhuriyet Meydanında Kayseri Kalesi’nin hemen yanı başında bulunan Bürüngüz Camii, 1977 yılında yaptırılmış olup Kayseri’nin en büyük camileri arasındadır. Fazla tarihi özelliği olmamasına rağmen Cumhuriyet Meydanı’na ayrı bir güzellik atması nedeniyle, şehre gelen kişiler camiye ilgi göstermektedir.

Bayramhacı Kaplıcası

Kayseri sağlık turizmi için önemli bir yere sahip olan Bayramhacı Kaplıcası, bağırsak hastalıkları, solunum yolu hastalıkları ve sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi farklı rahatsızlıklara iyi gelen suyuyla bilinmektedir.

Kayseri Atatürk Evi

Yine şehir merkezinde bulunan Kayseri Atatürk Evi, Atatürk’ün Sivas Kongresi’ne geldikten sonra Kayseri’den geçerken konakladığı bir yerdir. İki katlı olan Atatürk Evi, içerisinde Atatürk’ün balmumu heykelinin bulunduğu müze olarak hizmet vermektedir.

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri

Dünyaca ünlü Kapuzbaşı Şelaleleri, il merkezinden 75 kilometre uzakta Yahyalı ilçesinde bulunmaktadır. Şelalenin en büyük özelliği, kaynağının direk şelalenin oluştuğu kayalıklardan çıkmasıdır.

Toplam 7 farklı şelaleden oluşan Kapuzbaşı Şelaleleri, her yıl on binlerce insan tarafından ziyaret edilmektedir.

Kayseri Gezi Rehberi’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

paris gezisi

Paris Gezilecek Yerler

Işıkların şehri, unutulmaz ambiyansı ile her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor. Tabii ki, geniş mutfağı …