Kedi Patileri ve İnanılmaz Özellikleri

Kedinizi kucağınıza aldığınızda birkaç dakikalığına ön patilerini inceleyin. Renkli, minnoş ve tatlı olmalarının yanı sıra, gerçekten çok yönlüler ve kedilerin hayatında çok önemliler. Gerekirse iletişim kurmak için, gerekirse radar olarak hatta katil bir araç olarak da kullanılabilirler. Kedileri yere düşerken sarsıntılardan korur ve vücut ısısını ayarlar. Kedi patilerinin bütün özelliklerine teker teker bakalım.

Kedi Patilerinin Özellikleri

Dominant Pati

Kediler, insanların dominant bir ele sahip oldukları gibi, dominant bir patiye sahip olabilirler. Bilim adamları kedilerin kaçının solak ya da sağlak olduklarını istatiksel olarak araştırmadılar ama böyle bir durumun var olmasında herkes hemikirdir. Özellikle kendilerini tehdit altında hisseden kediler hep dominant olan patilerini kullanıyorlar. İrlanda Queens Üniversitesi’nin araştırmasına göre bu özellik cinsiyetlere göre farklıllık gösterebilir. Araştırmalarına göre erkek kediler daha çok sağ patilerini kullanırken, dişiler solla hamle yapmayı tercih eder. Kedinizin dominant patisinin hangisi olduğunu merak ederseniz ona bütün dikkatini toplaması gerektiren görevler verin. Örneğin; bir kavanozdan lezzetli ödül mamasını çıkartması gerektiği zamanlarda hangi patisini kullanmakta? Tam sonuca ulaşmak için bu lezzetli deneyi en az 75 kere denemeniz gerekecek. Bize göre kediniz şikayetçi olmayacaktır.

hassas pati

Patiler Çok Hassastır

Kedilerin her şeyi patilerinin arasında oynatmalarının ve ovmalarının da sebebi var. Pati yastıkları çok hassaslar. İnanılmaz miktarda sinirlere sahip olan patiler, kedilere muhteşem bir duyu organı olarak hizmet verirler. Bu sinirler sayesinde kediler patilerini değdikleri her şeyin dokusunu, basıncını ve varsa titrasyonunu da hissedebilirler. Onlara yakın olan bir canlıyı patilerinin altındaki toprağın titreşiminden bile hissedebilirler. Bu değerli patileri kediler çok iyi korumalılar. Sıcak veya buzlu zeminde kolay zedelenirler, patideki yaralar da gerçekten acı vericidir.

Balerin Gibi Pati Uçlarında Yürürler

Kediler parmak uçlarına basarak yürüyen hayvanlardır. Bunun amacı daha uzun yaşamak ve güzel yemekler yemek. Parmak ucunda yürümek ya da koşmak hıza gerçekten çok şey katar. Siz de tam ayak yerine ayak uçlarınızda koşmaya çalışın, yön değiştirmenin, hızlı koşmanın ve atak yapmanın daha kolay olduğunu farkedeceksiniz. Bu şekilde hayvanlar daha sessiz yürüyebilir ve hem av, hem de avcı tarafından daha zor tespit edilebilir.

kedi patisi izi
Kedi patisi izi bu şekle benzemektedir.

İnanılmaz Esneklik

Kedi patileri gerçekten çok esnektir. Bükülebilen ve çevrilebilen patiler avlanma ve tırmanma esnasında işe yarar. Kedilerin birer ağaç tırmanma ustası oldukları, içe dönebilen patileri sayesindedir. Bu şekilde tırnaklarını daha iyi çıkartır ve ağaca daha sağlam tutunabilirler. Bu özellik ağaca tırmanmak için süper olsa da, ağaçtan inmek için pek yardımcı değildir. Pisişlerin tırmıkları içe dönük olduğu için, ağaçtan aşağı inerken işe yaramaz. Aynı şekilde, ön patiler arkadaki kaslı ayaklardan daha zayıftır. Tabi inişin de özel teknikleri var, ama kedilerin bunu öğrenmesi gerekir. Öğrenene kadar da evinizde bir merdiven tutmanızı tavsiye ediyoruz.kedi patisi temizlik

Temizlik İçin Vazgeçilmez Bir Araç

Patiler harika birer taraktır. Zor ulaşılabilen kulak arkalarını, çeneyi ve yüzü temiz tutmaya yardımcı olur. İlk önce patiler bir iki kere güzelce yalanıp ıslatılır, sonra patileriyle her taraflarını güzelce temizlerler. Bunu bütün gün boyunca yapabilirler. Kediler genellikle 4 haftalıkken kendilerini patileri ile temizlemeye başlar. Bazı yavrular bu hareketi annelerinden öğrenemedikleri için çenelerinin altı pasaklı kalır ve siyah noktalarla dolar. Yapmanız gereken tek şey, bu kedilerin çenesini güzelce silmek ve sabırla onlara da bu hareketi öğretmek.

Terleme Yaptıkları Tek Yer Patileri

Pisiler sadece patilerinden terleyebilirler. Kediler de köpekler gibi ağızlarından soluyarak ısıyı verebilir ama bir kedi, dili dışarıda nefes alırsa ciddi bir sebebi olabilir. Kediler de heyecan ve stres altında daha fazla terleyebilir. Bir daha ki sefere veterinere gittiğiniz zaman masanın üstündeki pati izlerine dikkat edin.

Sarsıntılardan Korur

Bunu uzun uzun açıklamamıza gerek yok herhalde. Yumuşak patiler, birer yastık gibi, aşağı düşen kedileri sarsıntıdan korur. Üçüncü kattan düşüp düzgün dönebilen ve dört ayağı üzerine düşen kedilerin kurtulma sebebi bu yastıklardır. Ayrıca kedilerin yumuşak ve sessiz yürümelerini de sağlar.

O Patiler Konuşabilse

Patileri ile ağaca dayanan ve tırnaklarıyla çizik atan kediler, kendi bölgelerini belirleyip kendileri ile ilgili önemli bilgiler paylaşırlar. Bu görsel işarete patideki bezlerde oluşan feromon kokuları da eşlik eder. Bu koku her hayvana özeldir ve işareti bırakan hakkında birçok bilgi içerir. Bu koku bezlerinden arka ayaktaki patilerde bile var. Yerdeki toprağı eşeleyen kediler ise genellikle kötü bir kokuyu yok etmeye çalışır.

kedi patisi ne renk olur

Kedi Patisi Ne Renk Olur?

Patilerin rengi, kediler gibi çok çeşitli olabilir ve genellikle kedinin rengine göre değişir. Gri tüylü kediler genellikle gri patiye sahipler. Sarmanlarinki pembedir. Smokin giymiş kedilerin patisinde siyah noktalar olabilir. Karışık renkli kedilerde ise her pati farklı renk olabilir. Patinin rengini de tüye renk veren pigmentler belirler.

Kedi Patisi Kaç Parmaktan Oluşur?

Kedilerin ön ayaklarında beş, arka ayaklarında dört adet pati bulunur. Öndeki parmağın bir fazla olmasının sebebiyse, evrim sürecinde köreldiği düşünülen damlacık tırnağıdır. Pek kullanışlı olmayan bu parmak patiden ayrık, biraz daha üst kısımda yer alır.

kedilerin parmak sayısı

Yukarıdaki resimde damlacık tırnağı net olarak görülebilmektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …