Kediler ve İlginç Özellikleri

İnsanların en sadık dostlarının hayvanlar olduğu artık herkesçe kabul görmüş bir gerçektir. Günümüzde insanlar sahiplendikleri hayvanlara değer vermekte ve onlarla duygusal bağlar kurmaktadır. Evcil hayvanlardan insanlara en yakın olanlar tabi ki kedi ve köpeklerdir. Kediler evde bakımlarının daha elverişli olması sebebiyle insanların evlerinde bakmak üzere en çok sahiplendikleri hayvan türüdür.

Kedi, anatomik olarak güçlü ve çevik bir yapıya sahiptir. Hızlı refleksleri, esnek bir bedenleri vardır. Kediler, insanlara oranla yüksek bir duyma ve koku alma duyusuna sahiptir. Dünyada nüfusu en fazla olan hayvanlardır. Kendilerine özgü bir vücut dilleri ve ses biçimleri vardır. Kedinizle uzun bir zaman geçirdiğinizde artık onun davranışlarından yapmak istediklerini ve size anlatmak istediklerini anlayabilir, onunla iletişim kurabilirsiniz.

Kediler cins olarak çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Ortak özellikleri olmasına rağmen cinslerine göre de bazı farklı yönleri bulunmaktadır. Siyam kedisi, Sibirya kedisi, İran kedisi, Van kedisi, Devon Rex, Bombay ve Ankara kedisi gibi birçok türü vardır. Bir de tekir diye tabir edilen genellikle sokaklarda yaşayan kediler bulunmaktadır. Bu kedilerin ortak özellikleri sevimli ve cana yakın olmalarıdır. Kediler insanlarla çok kolay yakınlaşabilir. Onlara sevgi vermeniz size yakınlaşmaları ve bağlanmaları için yeterlidir.

Kedi hakkında bilgi sahibi olmadan onlarla iletişim kuramazsınız. Kedilerin kendi dünyaları ve mutlaka bilinmesi gereken bazı özellikleri vardır. Örneğin sahipleneceğiniz kedinin mutlu olmasını istiyorsanız mutlaka yanına bir arkadaş bulmanız gerekir. Onlar, içerisinde bulunduğunuz ruh halini anlar ve hastalıklarınızı hissedebilir. Dilleri ile tatlıyı algılayamamaktadır. Tuvalet eğitimlerini tek seferde algılarlar.

Kedi, bıyıklarını algılama aracı olarak kullanmaktadır. Bir delikten geçip geçemeyeceklerini bıyıkları sayesinde ölçerler. Ter bezleri patilerinin altındadır ve kalp atışları insanlardan çok daha hızlıdır. Kediler hakkındaki en ilginç bilgi ise bazı toplumların kedileri kutsal saydığıdır. Örneğin Eski Mısır’da insanlar için kediler çok kustaldı, öldükten sonra onları mumyalıyorlardı.

Kedi Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi sahiplenirken dikkat edilecek en önemli husus onu gerçekten isteyip istemediğinizdir. Bu çok ciddi bir konudur. Asla bakmayı göze alamadığınız bir kediyi evinize almayın. Çünkü kediler duygusal yaratıklar olduğundan size ve bulunduğu ortama çok çabuk alışacak, onu bırakmanız halinde başka bir yerde yaşamakta zorlanacaktır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …