Kek Neden Kabarmaz?

Hepimiz tatlı ihtiyacımızı karşılamak için çayımızın yanında keyifle yediğimiz farklı tariflerle yapılabilen, yapımı çok basit bir tatlı çörek olarak biliyoruz keki. Fakat kek aslında yapımı çok dikkat gerektiren ilmek ilmek işlenen tatlı bir çörektir. Kek kurtarıcıdır kimi zaman. Ah ne yapsam dediğimiz her sofrada demirbaş kektir mesela.

Damak tadına göre farklılık gösterir ve çeşitlidir. Sade, kakaolu, cevizli, fındıklı, üzümlü, portakallı vs. birçok malzemeyle yapabilir ve yerken keyif alabilirsiniz. Kişiye özeldir ve mutfakta farklı tatlar oluşturmayı sevenler için ideal bir tatlıdır. Pasta yapımında ana maddedir ve iyi bir pasta yemek için güzel pişmiş, lezzetli bir kek olması şarttır.

Misafirimiz geleceğinde, akşam dostlarımızla oturup beş çayımızın yanında keyifle yediğiniz kekin yapımında bazı püf noktalar var. Şekeri fazla olduğunda, kabarmadığında ne damağımıza ne de gözümüze hitap etmez değil mi?

kek tarifi

Örnek Kek Tarifi

Kek malzemeleri; Yumurta, şeker, sıvı yağ, oda sıcaklığında süt, kabartma tozu, vanilya,un.

Hazırlanışı; Şeker ve yumurta iyice çırpılır (şeker eriyene kadar), diğer tüm malzemeler (un hariç) eklenerek tekrar çırpılır. En son aşamada un yavaş yavaş ilave edilir ve derece arttırılarak çırpma işlemi devam eder. Hamurunuz hazır olduğunda yağlanmış kalıba dökülür. Önceden ısıtılmış fırına koyup ortalama 30 dakika pişirilir. Pişme esnasında kekin iyice kabarması için kapağı açmamaya özen gösterilir. Fırından çıkardığımız kalıptan ayrılacak kadar soğuduğunda kalıbı ters çevirip hazırladığımız servis tabağına alırız. İyice soğuduktan sonra dilimleyerek yiyebiliriz.

Kek Neden Kabarmaz?

İşte burada devreye giren püf noktaları var. Bunu madde madde sıralamak gerekirse;

  • Hamurunuz katıysa kekiniz kabarmaz.
  • Malzemeleriniz oda sıcaklığında değilse kabarmaz.
  • Malzemeler iyi çırpılmazsa kabarmaz.
  • Kekin kabarmasındaki en büyük ölçüt olan kabartma tozu taze değilse kabarmaz.
  • Fırınınızı önceden gereken dereceye getirmediyseniz kabarmaz.
  • Kekinizin malzemeleri (özellikle yumurta) çırpılırken kabarcıklar oluşmadan pişirmek üzere kalıba koyduysanız kabarmaz.
  • Keki fırından kabarık görüp erken çıkardığınızda da kabarmaz.

Püf noktalar çok önemli. Kekim kabarık ve lezzetli olsun diyorsanız püf noktalara dikkat etmelisiniz.

 

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …