Keylogger Nedir? Keylogger Nasıl Yokedilir?

Keylogger bilgisayar casusudur. Klavyenizle yapmış olduğunuz her hareketi karşı tarafa bildiren yazılımlardır . Siz hiçbir şeyden habersiz her zaman yaptığınız gibi bilgisayarda gezinirken başkaları bilgilerinizi bu yazılımlar sayesinde ele geçirebilir. Parola ve kullanıcı bilgilerinize ulaşabilir. Hesap bilgilerinizle kredi kartlarınızdan alış-veriş yapabilir, para çekebilir. 

Bu casus yazılım bir çeşit virüstür. Sadece klavyenizle yapmış olduğunuz girişlerin yanı-sıra ekran görüntüsünü de alarak kötü amaçlı kişilere bildirebilir.

Keylogger Nasıl Anlaşılır?

Çok değişik türde işleyen Keylogger yazılımı bulunduğu için bunların nasıl çalıştığını tespit edip kurtulmak oldukça zordur. En kolay bir Keyloggerdan hemen kurtulmanız mümkün olabilirken çok karmaşık algoritma ile hazırlanmış bu tür bilgisayar casuslarından kurtulmak hayli uğraştırıcıdır.

  • Başlat > Çalıştır ‘a girip msconfig komutu vererek buradaki pencereden başlangıca yerleşmiş casus yazılımı kapatmanız mümkündür. Bu casus yazılımlar, genellikle garip isimlerde olur. Bilgisayar açılışında emin olmadığınız uygulamaları kapatın.
  • Ctrl + ALT + DEL yolu izlenerek işlemlere bakılır. Burada Services.exe karşına system yerine başka şey yazıyorsa casus vardır.
  • Windows klasöründeki SystemDll32.exe ve SystemDll32.log dosyaları görünür halde ise yine casus yazılımla karşı karşıyasınız demektir.
  • Ctrl + Alt + Shift + X tuşlarını tıkladığınızda şifre isteniyorsa yine bu tehlike vardır.
  • Ctrl + Alt + Shift + F6 tuşlarını tıkladığınızda şifre isteniyorsa yine bu tehlike vardır.

Eğer yukarıda anlatılanlarla saptayamadığınız, fakat yine de bilgisayarınızda şüphelendiğiniz bir durum varsa, anti-virüs programları devreye girmelidir. Önerebileceğim Antivirüs programları, McAfee ve Bit Defender antivirüs programıdır.

keylogger-casus-yazılım

Bilgisayara Keylogger Bulaşmasını Önlemek

Öncelikle bilinmeyen kaynakları kullanmayın. Bu flash bellek veya bir cd olabilir, bilmediğiniz bir siteye girmek olabilir… Daha sonrasında ise önlemler almak, bilgisayarınıza keylogger bulaşmasını önleyebilir.

Antivirüs programları tarafından korunması birinci seçenektir. Fakat “benim bilgisayarım çok kasıyor, yavaşlıyor” diyorsanız deepfreeze programını kurarak, bilgisayarınızı dondurabilirsiniz.

Deepfreeze programı sayesinde bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda, yaptığınız değişiklikler kaybolur. Bilgisayarınıza ne zaman kurup çalıştırdıysanız o zamanki durumuna geri döner. Bu da sonradan yüklenebilecek, uygulamalar ve diğer dosyaların silinmesini sağlayarak, sizi her türlü tehlikeden koruyacaktır.

 

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …