Kıdem Tazminatı Nedir?

Kanun olarak yürürlüğü girdiği tarihten itibaren tartışılan kimi kurum kuruluşlar tarafından yüksek olarak hesaplanan kimileri tarafından ise gerektiği ücretten hesabı yapılmayan bir uygulama olarak dikkat çekmiştir. İlk olarak bilmemiz gereken kıdem nedir ve tazminat nedir sorularına cevap vermemiz gerekiyor.

son201612814527_3_52

Kıdem tazminatı bir çalışanın farklı nedenler öne sürülerek işten ayrılması sonucunda ona çalıştığı zaman hesaplanarak ödenmesi gereken bir tazminat çeşididir. Kıdem tazminatının ilk defa yürürlüğe girdiği zamanlarda kendi isteği ile çalıştığı işten ayrılan kişiye verilmiyordu. Ancak gerekli çalışma süresini doldurduktan sonra emekliye ayrıldığında ya da çalıştığı kurum tarafından işine son verildiğinde ona bu tazminat ödemesi yapılıyor. Yapılan yeni kanun değişikliği ile birlikte kendi isteği ile de olsa işten ayrılırsa kıdem tazminatı almaya hak kazanacaktır.

tazminat

Bu tazminat sayesinde işçilerin işten çıkarıldıkları zaman yaşayabilecekleri mağduriyetin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca yıllarca hizmet etmiş kurumdan ayrılırken yıpranma payının göz önüne alınması ile tazminatın gerekli olduğu düşüncesinde birleştirilmiştir.

son201612814527_4_52

 

. Nasıl Hesaplanır?

Kıdem Tazminatının ne olduğunu kısaca anlatmaya çalıştık. Peki, kıdem tazminatı nasıl hesaplanır. Bu konuda birçok tartışma söz konusudur. Genel olarak kabul edilen ve kanunla belirtilen uygulama şekline göre uygulamasına göre sizlere basit bir hesap yaparak aktarmaya çalışacağız. Kıdem tazminatını hak etmesi için en az 1 yıl çalışması gerekiyor. Yılını dolduran kişi tazminat almaya hak kazanıyor. Bunun hesaplanması çalıştığı yıl boyunca aldığı ücretin 1 yıl ile çarpılması ile ulaşılıyor. 10 yıl çalıştıktan sonra kurumdan ayrılan bir işçi aldığı son aylık ücretin 10 ile çarpılması ile ulaşılan rakam kadar kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor. 1.000 TL * 10 = 10.000 TL. Bu hesap işçinin kendi rızası ile o işten ayrılması halinde değil işveren tarafından çıkarılması halinde veriliyordu. Yeni kanun ile birlikte kendi isteği ile işten ayrılan bir yılını doldurmuş herkes kıdem tazminatı almaya hak kazanacak. Eğer işçi çalıştığı süre zarfı içinde ölürse bu hakkı en yakın akrabaları tarafından kullanılacaktır. Yeni yasanın hazırlanması esnasında çok önemli değişikler yapıldığını da söyleyebiliriz.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

okur yazar

Uluslararası Okuryazarlık Günü Ne Zaman?

Hiç konuşmadığınız bir dile sahip bir ülkeye gittiniz mi? Eğer öyleyse, belki de en temel …