kinoa bitkisi

Kinoa Bitkisi Hakkında Bilinmesi Gereken 10 Şey

İnsanlık tarihinden bu yana beslenme şekilleri sürekli değişse de faydalı bitkiler hala değişen iklim özelliklerine rağmen dünyanın birçok bölgesinde yetişebilmektedir. Bu bitkilerden birisi de Kinoa bitkisidir.

Kinoa bitkisi hakkında bilmeniz gereken 10 şey:

Tahılların Atasıdır

Kinoa bitkisi bit takıl bitkisi olmakla birlikte tükettiğimiz tahılların ana maddesi ve atası olarak bilinmekle birlikte faydası oldukça fazladır.

Otsu Bir Bitkidir

Kinoa bitkisi otsu bit bitki olmakla birlikte aynı zamanda Kinoa bitkisinin bulunduğu familyada ıspanak ve pazı gibi bitkiler de bulunmaktadır.

kinoa bitkisi

Üç Renkte Yetişmektedir

Kinoa bitkisi siyah, beyaz ve kırmızı olmak üzere üç farklı renkte yetişen bir bitkidir.

Protein Oranı Çok Yüksek Bir Bitkidir

Kinoa Bitkisi, pirinç ve buğday gibi tahıl ürünlerine göre iki kat daha fazla protein kaynağı olmaktadır. Bu nedenle de daha faydalı bir tahıldır. Kinoa bitkisinin tahılların atası olarak bilinmesinin bir nedeni de budur.

süper besin kinoa

Süper Besin Olarak Biliniyor

Kinoa bitkisi Amerika’da uzun yıllar boyunca üretilen bir bitkidir ancak son zamanlarda tüm dünyada yetiştirilmeye başlanmıştır ve faydaları sayesinde dünya üzerinde süper besin olarak adlandırılmıştır.

GDO ve Gluten İçermez

Kinoa bitkisinin bir diğer önemli özelliği doğal olmasıdır çünkü Kinoa bitkisi yapısında GDO ve glüten içermemektedir.

İçeriği Oldukça Zengin Bir Besindir

Kinoa bitkisi, fosfor, çinko, demir, kalsiyum, mineral, lif ve vitamin bakımından oldukça zengin bir bitki olmakla birlikte aynı zamanda kolesterol oranı sıfır olan bir bitkidir.

Birçok Hastalığa Devadır

Kinoa bitkisinin bilinen en büyük faydası demir eksikliğine, kansızlığa ve kabızlığa çok iyi gelmektedir.

Kilo Aldırmaz

Kinoa bitkisi yağsız bir bitkidir bu nedenle de vücudun kilo almasına ortam hazırlamaz.

kinoa

Astronot Beslenmesinde Kullanılmaktadır

Kinoa bitkisi, astronotların beslenmesinde kullanılmaktadır bu nedenle de 2013 senesi Birleşmiş Milletler tarafından “Kinoa Yılı” olarak isimlendirilmiştir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …