kitap okumak

Kitap Okumanın Önemi – Neden Kitap Okumalıyız?

Kitap okumak, bilginin anahtarıdır. Kitap okumak, size sınırsız hayal dünyasının kapısını açar. Kitap okumayan çok şey kaçırmış demektir. Kitap okumak bir hobi değildir. Boş zamanlarınızı doldurmak için bir araç değildir. Kitap okumak, keyifir, terapidir, gereksinimdir. Kitap okumak bigidir. Her kitap farklı bir bilgi hazinesidir. Hemen hemen her türde ve her konuda kitaplar yayınlanmaktadır. Roman, masal, biyografi, tarih, kültür ve sanat, deneme,kişisel gelişim, çocuk bakımı, psikoloji, şiir bu çeşitler saymakla bitmez. Kitaplar bu kadar çeşitliyken ve bu kadar önemliyken okumamak neden? Maalesef ki ülkemizde kitap okuma oranları düşüktür. Bunu etkileyen gelişen teknoloji değildir. Tabii ki etkisi vardır ama ana sebep bu değildir. Kitap okuma alışkanlığı edinilmemiş olmasıdır asıl sebep. Mutlaka okuma alışkanlığı edinmeliyiz. Çocuklarımıza da bu alışkanlığı mutlaka aşılamalıyız.

Gün boyu yaşadığımız tüm stres ve sıkıntılardan kaçıp sığınabileceğimiz güvenli limanımızdır kitap okumak. Çünkü, bir çeşit terapidir. Çok sevdiğiniz bir romanı elinize alıp, romanınızın içerisinde geçen hikayeye kendinizi kaptırdığınızda, gün boyunca o ana dek yaşamış olduğunuz tüm sıkıntılar bir anlığına dahi olsa hafifleyecektir. Bu kadar kolay başka bir terapi yöntemi yoktur. Bu sadece romanlar için geçerli değildir. Çok sevdiğiniz bir iş adamının yada sanatçının biyografisi olabilir ya da detaylarını merak ettiğiniz bir dönemin tarih kitabıdır. İnternette okuyacağınız hiç bir şey elinize aldığınız kitabı okumak kadar keyif verici olmayacaktır. Kitap okumanın önemini özetleyerek maddeleyelim.

  • Kitap okumak hayal dünyanızı genişleterek size yeni ufuklar sunar.
  • Kitap okumak, bakış açımızı değiştirerek kişisel gelişimimizi destekler.
  • Kitap okumak, diksiyonumuzu ve kelime haznemizi geliştirerek etkili, güzel ve akıcı konuşmamızı sağlar.
  • Kitap okumak, bilgi birikimimizin artmasını sağlar. Her kitap, içerisinde farklı bilgiler barındıran bir hazinedir.
  • Kitap okumak, empati kurabilmektir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Türk Tarihindeki Beş Kadın Kahraman

Mevzu vatanın savunulması olduğunda cesur Türk kadınları da eline silah alıp savaşmış ve büyük kahramanlıklar …