Kleptomani Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kleptomani, psikolojik bir hastalıktır. Kişi, ihtiyacı olmadığı halde, belki maddi durumu da yerinde olmasına rağmen, bir nesneyi çalmak ister. Ve bu dürtünün önüne geçemez, o an tek düşündüğü ona sahip olmaktır. Bu çalma içgüdüsü daha önceden düşünülüp planlanmadan gerçekleşir.

Kleptomani hastaları, herhangi birinden hırsızlık için yardım almaz. Ve bu davranışın yanlış olduğunu bile bile hırsızlığı gerçekleştirir. Çok enteresan psikolojik bir rahatsızlık olan kleptomani, genelde çocuk yaşlarda başlar. Hırsızlık dürtüsü hissedildiğinde hasta gergin olur. Eşya çalındığında ise, huzur ve rahatlamayla hasta sakinleşir.

Bu hastalık için yapılan çalışmalar çok kısıtlıdır. Çünkü hastalar, sağlık hizmetlerine başvurmazlar. Çoğu hasta, bunun bir hastalık olabileceğini dahi düşünmez. Yapılan araştırmalar sonucunda dükkan, AVM, market hırsızlarının yaklaşık %10’u kleptomani hastasıdır.

Hastaların Genel Özellikleri

Hastaların yaklaşık %80’lik kısmını bayanlar oluşturur. 150 yılı aşkın süredir bilinen bu rahatsızlık için bilinenler kısıtlıdır. ABD’de bir kurum bu rahatsızlığı İmpuls Kontrol Bozukluğu olarak adlandırır. Kleptomani hastalarına, kleptomanik veya kleptoman denilmektedir.

Bayan hastalar, genellikle 30-35 yaşlar arasında, erkekler ise 50-55 yaşlarında bu rahatsızlığı çok fazla hisseder. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kadın hastalar, erkek hastalara oranla dört kat daha fazladır. Bunun bir sebebi de, erkek hastaların çoğunlukla ceza evine yollanması olabilir…

Kleptomani, diğer psikolojik rahatsızlıklarla birlikte görülebilmektedir. Örneğin erkeklerde piromani, yani ateş yakıp yangın çıkarma isteğiyle, kadınlarda ise trikotilomani(siz okurken zorlandınız, bir de beni düşünün, bunu yazdım!) yani saç ve vücut tüylerini bilinçsizce yolma güdüsüyle görülür.

Bazı araştırmacılar, kleptomik davranış sergileyen hastaları incelemiş, sonucunda, beynin sol ön lobu, ve yankafa lobunun bulunduğu bölgelerde atrofi tespit etmiştir. Atrofi, körelme, küçülme, anlamına gelir.

kleptomani kimlerde görülür

Kleptomani Kimlerde Görülür?

Çocukluk döneminde yaşanan olumsuz olaylar, çocuğun yaşantısında kayıplara sebep olabilir. Bu da dolaylı yoldan çocuğu hastalığa itebilir. Hırsızlığın bu kayıpların etkisini gidereceği bilinçaltında düşünülür. Rahatsızlığın çocuk yaşlarda ortaya çıkması sonucu, önlem alınmazsa, çocuk ileride “kötü bir baba” veya “kötü bir anne” olması muhtemeldir.

Hastaların çoğunda narsistik kırılma görülür. Narsistik kırılma, kişinin kendine olan sevgisinin azalması, ilgi ve desteğin yitirilmesi anlamına gelir. Kişinin özgüveninin sarsılması, kendisine olan saygısını yitirmesi, kişinin olgun bir benlik kazanmasının önüne geçer. Bu da dolaylı yollarla kişiyi bu hastalığa iter.

Kadınlarda adet dönemleri, hamilelik dönemleri kleptomanik davranışları tetiklemektedir. Erkeklerde ise andropoz dönemlerinde daha sık karşılaşılır.

Kişiler için cinsel bir obje de kleptomaniyi tetikleyebilir. Çok etkileyici bir parfüm, bir kitap, dergi, gazete olabilir. Bu kişilerde sıklıkla cinsellikle ilgili sıkıntılara da rastlanmaktadır.

Kleptomani, başka rahatsızlıklarla da görülebilir. Bunlar, Epilepsi(Sara), bunama, beyin atrofisi(küçülme), tümör veya bazı ilaç tedavilerinin yan etkileri olabilir.

Kleptomani Tedavisi

Kleptomani’de başarılı bir tedavinin gerçekleştiği çok az tespit edilmiştir. Uzun süreli takiplerin olmaması bunun bir nedeni olabilir. Kısa dönemde tedavilerle başarılı sonuçlar alınsa bile, uzun vadede rahatsızlığın seyrinin bilinmemesi, hastalığın tedavisi konusunda araştırmacıları zora sokmaktadır.

Keutzer, kleptomanik davranış sergileyenlere, hırsızlığın hemen öncesinde nefeslerini tutmalarını söylemiştir. 10 haftalık bir seyirde, hastaların büyük çoğunluğunda iyileşme görülmüştür.

Bir tür dürtüsel bozukluk olan bu hastalığın altında psikolojik sorunlar her zaman söz konusudur. (Fizyolojik beyin sorunları hariç).

Kleptomanların tespiti, çoğunlukla ailesi tarafından gerçekleştirilir. Arkadaş çevresi de bu hastayı tespit edebilir. Böyle durumlarda, hasta gayet mâkul bir dille uyarılmalı, psikolojik destek alması için yönlendirilmelidir. Hastanın hırsızlık yapması sonucunda, baskıcı bir şekilde azarlanması veya bu durumun rencide edecek şekilde yüzüne vurulması hastalığın seyrini olumsuz olarak etkiler.

Bazı kleptomanlar, hastalığın farkındadır ve önlem olarak, alış-verişe çıkmazlar veya minimum düzeye indirirler. Bu da hastanın”aşırma” dürtüsünün önüne geçer.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

probiyotik

Probiyotikler Vücutta Nasıl Çalışır?

“Bakteri” terimini duyduğunuzda ne düşünüyorsunuz? Çoğu insan gibiyseniz, muhtemelen sizi hasta edebilecek zararlı mikropları düşünürsünüz. …