ilk klonlanan beş canlı

Klonlanan İlk 5 Canlı Nedir?

Hepimiz, hayatımızın bir döneminde şöyle, pis işlerimizi yaptırmak ya da aynı anda birçok yerde bulunabilmek adına birden fazla kopyamızın olmasını istemişizdir. insan ırkının hayalidir kendisinin kontrolünde olan birkaç kopyasının olması, her ne kadar bilim insan kopyalayacak kadar ileri gidemediyse de, klonlama konusunda gayet başarılı denemeler yaptığı da bir gerçek. Bu yazımızda klonlanan ilk 5 canlıyı sizlerle paylaşıyoruz…

İribaş

iribaş

1959 yılında (bazı kaynaklarda 1952 olarak da geçer.) başarıyla klonlanan ilk canlı bir İribaş, ya da diğer bir tabirle kurbağa yavrusu oldu.
Herhangi bir özel ismi olmayan bu isimsiz kahramanı saygıyla anıyoruz.

Sazan

klon sazan

İlk başarılı deneyimden sonra, Çin’de bir embriyolog, tek bir hücreden DNA Kopyalaması yoluyla dünyadaki ilk klon balığı elde etmiştir.

Fare

klon fare

Klonlanan ilk memeli hayvan aslında faredir. Evet hepimiz yanıldık, kandırıldık oysa ki biz ilk memeli olarak Dolly’i biliyorduk ama 1986 yılında Rus bilim adamları tarafından elde edilen klon fare bu alanda ilktir.

Koyun

dolly

Klonlanan hayvanlar arasında ki en popüler tür olma özelliğini taşıyan koyunların klonlanma macerası, yaklaşık 21 yıl öncesine dayanmaktadır. Neredeyse hepimizin tanıdığı bizden biri olan Dolly, ilk klonlanan koyun olarak bilinir.
Daha sonradan bir sürü kopyası oluşturulan Dolly, aynı zamanda, ilk memeli klon olarak bilinir. Tabi öyle olmadığını hepimiz öğrenmiş olduk.

Maymun (Şebek)

klon maymun

insanlara aşırı benzerliğiyle bildiğimiz maymunun klonlanması ise milenyuma yani 2000 yılına denk gelmiştir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …