Kolesterol ve Trigliserid Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolesterol ve Trigliserid ayrı kavramlardır Trigliserid kan yağı olarak bilinir yani, damarlarımızda dolaşan kan yağlarıdır. Vücudumuzun kan yağlarına çok az oranlarda ihtiyacı vardır ama her ikisinin vücutta çok ölçüde olması damar sertliği nedeni olduğu için, kalp organı krizine, hatta felce kadar götürebilir. Normal şartlar altında Trigliserid seviyesi HDL iyi kolesterol seviyesine bölündüğünde işlem sonucunda elde edilen nispet 2’nin altında olması lazım gelir. Bu normal değerlerdir. Kolesterol gibi Trigliserid kan yağı kalp krizi nedeni olabileceği için ciddi olarak bakılmalı ve düşürülmeye yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalar sıkı bir diyet ve ilaç kullanımı şeklinde özetlenir. Şekerli (Rafine) gıdalara son vermek gerekiyor.

kolesterol-nedir

 

Trigliserid Değerleri Ne Olmalıdır

 

Vücutta olması gereken normal Trigliserid değeri 150 mg / dl veya altında bir değer olmalıdır. Bu değerlerden daha yüksek Trigliserid değeri riskli değer olabilir. Burada çok önemli bir noktaya dikkat etmek gerekiyor, Kolesterol ile Trigliserid aynı şeyler değildir, yaş tüketerek kolesterolünüzü arttırırsınız ama şekerli besinler tüketerek Trigliserid değerinizi arttırırsınız. Yani kolesterolü düşürmek için yağlı yiyecekleri kesmek için ilaç alımı sıkı bir yağdan arınmış diyet yapmak yeterli iken, Trigliserid daha geniş bir yelpazede gıda kısıtlaması gerektirir. Rafine edilmiş şeker (glikoz) Trigliserid olarak depolandığı için karbonhidrat alımını kesmek gerekir. Trigliserid ve kolesterol değerleri çok yüksek çıkan örneğin 500 mg/dl çıkan insanlar risk altındadır. Her an bir beyin ya da kalp krizi riski tehlikesi ile karşı karşıyadırlar. Damar Hastalıklarını gidermek için Trigliserid ve Kolesterole Dikkat edilmesi gerekir.

kolesterol-nedir

 

 Kolesterol ve Trigliserid Yüksekliği  Nasıl Tedavi Edilir

Tedavi hastadan hastaya yaşa cinse kiloya ve Trigliserid/ kolesterol oranlarına göre belli zamanlara yayılan diyet programları ve belli ölçülerde ilaçlar verilerek düşürülür. Yaşlı insanların spor yapmaları mümkün olmayabilir. Hafif yürüyüşlerle günde 10 dakikadan başlanarak her gün 10 dakika arttırılabilir. Ağır tempo ile serin havada hafif yürüyüşler yararlıdır. Beslenmede seçici davranmak da gereklidir. Doktor kontrollerini aksatmadan ve zararlı alışkanlıkları bırakarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek insanın kendi elindedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …