Köpekler Neden Arabalara Havlar?

Özellikle sokaklarda yaşayan başı boş köpeklerin havlamaları sadece arabalara olmuyor. Motorsiklet, at arabası gibi araçlara da havladıklarını görüyoruz. Hatta köpeklerin bu havlamaları motorsiklet için kaza yapma riskini dahi arttırıyor… Peki köpekler neden havlar?

Geçen gün aklıma takılan bu soru üzerine internette araştırma yaptım. Aslında bulduklarım çoğunlukla varsayımdan ibaret ve hepsi mantıklı geliyor. Köpeklerin arabalara, motorlara, at arabası, eşek gibi hayvanlara neden havladığını araştırmam sonucunda edindiğim bilgiler ile maddeler halinde sizlere aktarıyorum…

Köpekler Neden Araçlara Havlar?

  • İlk olarak arabaların çıkarttıkları sesten havlıyor olabilirler. Fakat araba ve motorsikletlerin yanı sıra köpekler at arabası, eşek gibi hayvanlara da havlıyorlar. Bu ikisi için farklı bir psikolojiyle havlıyor olabilirler fakat bana aynı geliyor…
  • Köpekler yaşadıkları veya şahit oldukları kazalar sebebiyle arabalara kin besliyor olabilirler. Genellikle sokakta yaşayan köpekler(kaza yaşama veya tanıklık etme ihtimalleri yüksek)  araçlara havlarlar.
  • Dönen tekerlekler de köpekleri kızdırıyor olabilir. Belki ses ile dönen tekerleğin birleşimi köpekleri tehdit ediyor olabilir.
  • Köpekler bulundukları ortamı koruma içgüdüsüyle yaratılmış canlılardır. Genellikle sahipsiz(bölge edinmiş, sokak köpeği) olanlar tarafından gerçekleşen bu havlamalar, araçları ve diğer hayvanları tehdit olarak görüyor olabilir.
  • Lastiklerin asfalt üzerinde çıkardığı sesin de etkisi olabileceği söyleniyor.
  • Araçların hızlıca yanlarından geçmesi sebebiyle, araçların kendilerinden kaçtığını düşünerek kovalıyor olabilir. En mantıklı gelen tezlerden birisidir. Hayvanlarda ve insanlarda genel olarak “Kaçan Kovalanır” 🙂
  • Korktukları için havladıkları da bir diğer ihtimal. Bu ihtimalin yer almasındaki en büyük tez ise, bir köpeğin havlamaya başlaması diğer köpekleri de tetikleyerek ekip çalışmasına itmesi.

659069

İnternet üzerinden edindiğim bilgiler bu kadar. Sizlerin de eklemek istediği bir görüş varsa yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …